Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Роботодавці – бережіть здоров’я своїх працівників

Щоб запобігти травматизму на виробництві роботодавцю необхідно постійно проводити профілактичну роботу з попередження нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. В цьому йому завжди можуть допомогти страхові експерти з охорони праці робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Чернігівській області.

Аналіз травматизму за попередній рік показує, що проблема виробничого травматизму лежить, перш за все, в області «людського фактору». Порушення вимог безпеки праці, що виявляються в ході обстежень підприємств та при розслідуванні нещасних випадків, свідчить, що основними причинами нещасних випадків на виробництві насамперед є: порушення трудової та виробничої дисципліни виконавцями робіт, недодержання вимог інструкцій з охорони праці, допуск до роботи без відповідного медичного огляду та навчання з питань охорони праці, відсутність або недосконалість системи управління охороною праці,  та неякісний контроль з боку керівників робіт.

У першому півріччі цього року зареєстровано 60 страхових випадків та 3 профзахворювання в області. Біля 70% цих випадків трапились з організаційних причин, усунення яких не потребує значних фінансових затрат. Тому роботодавцям необхідно переглянути своє ставлення до стану охорони праці на своїх підприємствах і посилити контроль за виконанням посадовими особами та робітниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, постійно підвищувати ефективність функціонування системи управління охороною праці на своїх підприємствах, здійснювати в повному обсязі фінансування профілактичних заходів з охорони праці

З 25.06.2011 року набрав чинності закон України «Про внесення змін до статей 19 та 43 Закону України «Про охорону праці» в якому визначено, що для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці становлять не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік та встановлено штраф за порушення цих вимог вищезазначеного закону.

Проведення медичних оглядів є одним з профілактичних заходів на підприємстві щодо попередження нещасних випадків та профзахворювань, але не поодинокі випадки, коли керівники підприємств, установ та організацій різних форм власності не дотримуються вимог статті 17 закону України «Про охорону праці» щодо проведення обов’язкових медичних оглядів працівникам певних категорій. Не зайве нагадати, що у статті 5 цього закону визначено: «Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи».

Передвісником травми на виробництві завжди є алкогольне, наркотичне або токсичне сп’яніння робітника. Шкода алкоголю для людини загальновідома. Залежно від особливостей організму він може загальмувати реакцію, притупляти відчуття небезпеки, порушувати свідомість тощо. Тому сам факт появи працівника на роботі в стані алкогольного чи іншого сп’яніння є порушенням трудового законодавства. На підприємстві повинна функціонувати система, яка дозволяє встановлювати працівників, які перебувають у стані сп’яніння. Виявлені в такий спосіб порушники трудової дисципліни підлягають негайному відстороненню від роботи. Інакше «п’яний» нещасний випадок буде пов’язаний з виробництвом. В цих випадках з метою попередження настання нещасного випадку на виробництві необхідно відстороняти такого працівника від роботи, а також здійснювати заходи щодо запобігання самовільного повернення такого працівника на територію підприємства. Відсторонення такого працівника від роботи проводиться відповідно до чинного законодавства та вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства або колективного договору.

Для прикладу, 11.07.2011 р. фрезерувальник К., який працює на одному з підприємств м. Чернігова, під час робочого часу пересуваючись по східцях приміщення підприємства відчув себе погано, про що нікого не попередив, вирішив вийти з цеху на рампу подихати свіжим повітрям. Дійшовши до краю рампи у нього запаморочилося в голові, координація рухів порушилась, він захитався і внаслідок чого перечепився через відбійну огорожу рампи та впав з неї на асфальтне покриття, при цьому отримав травми різного ступеня важкості. Комісія з розслідування встановила основну причину настання цього нещасного випадку, а саме: допущення до роботи цього працівника без проведення обов’язкового медичного огляду. Якби на цьому підприємстві вчасно проводились обов’язкові медичні огляди працівникам певних категорій, цього нещасного випадку могло би і не бути, цей працівник після робочого часу повернувся би додому здоровим.

Страхові експерти з охорони праці робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Чернігівській області йдуть на підприємства не тільки заради перевірок. Виявлення порушень нормативно-правових актів з охорони праці – це свого роду надання допомоги у визначенні небезпечних місць на виробництві. При цьому, можливо, в подальшому зберегти чиєсь здоров’я чи навіть життя. Подання, які вносяться роботодавцям страховими експертами з охорони праці за результатами перевірок, саме і є вихідним матеріалом для покращення функціонування системи управління охороною праці на підприємстві.     

 

Шановні роботодавці, пам’ятайте, всі травми на виробництві – наслідок порушення вимог нормативно-правових актів, інструкцій з охорони праці та пожежної безпеки, а також особистої безпеки працівників!

 

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

від нещасних випадків на виробництві та професійних

захворювань України  в Чернігівській області