Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Відповідальність за порушення встановленого порядку використання страхових коштів

Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення регламентує ст.21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року  № 2240-ІІІ (далі Закон України № 2240). Проте треба пам’ятати,  що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не тільки реалізує право застрахованих осіб на всі види допомог та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, але й одночасно контролює використання страхових коштів підприємствами, установами та організаціями в ході проведення:

- планових та позапланових перевірок;

- щотижневого моніторингу виданих та продовжених листків непрацездатності закладами охорони здоров’я;

- перевірок дотримання застрахованими особами стаціонарного та амбулаторного режиму лікування;

- перевірок відсутності відвідування дітьми дошкільних навчальних закладів та загальноосвітніх шкіл в періоди, протягом яких за висновком лікаря за ними здійснювали догляд застраховані особи, які перебували на листках непрацездатності;

- участі представників Фонду в розслідуванні випадків травматизму, віднесених комісіями роботодавців до невиробничих.

В разі виявлення порушення порядку використання страхових коштів, встановленого чинним законодавством, страхувальники несуть відповідальність згідно ст.30 Закону України № 2240, а саме: відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

            З огляду на вищевикладене, хочеться зазначити, що серед страхувальників Ніжинської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду зустрічаються випадки порушення встановленого порядку використання страхових коштів. Так, за результатами планових та позапланових перевірок підприємств, установ та організацій, проведених спеціалістами Ніжинської міжрайонної виконавчої дирекції в 2012 році, виявлено неправомірно використаних коштів Фонду на суму 52,3 тис. грн., накладено штрафів на суму 26,6 тис. грн., притягнуто до адміністративної відповідальності 50 посадових осіб підприємств, установ та організацій, якими сплачено адмінштрафів на загальну суму 7,9 тис. грн.

Аналізуючи виявлені в ході перевірок порушення, слід відмітити, що найбільш поширеним порушенням являється невірне визначення розрахункового періоду та невірне визначення суми заробітної плати для розрахунку середньоденного заробітку.

Крім того, при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності неодноразово зустрічалися наступні порушення:

1)              невірне визначення кількості днів (годин) тимчасової непрацездатності, що підлягали оплаті;

2)              невірне визначення в розрахунковому періоді кількості днів та суми заробітної плати для розрахунку середньоденного заробітку при обчисленні розміру допомоги по вагітності та пологах;

3)              виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності незалежно від страхового стажу;

4)              оплата листків непрацездатності за дні, які згідно графіку роботи застрахованих осіб являлися святковими та неробочими;

5)              неправомірність оплати перших 5-ти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду;

6)              оплата листків непрацездатності після встановлення групи інвалідності.

В ході перевірок правомірного отримання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності були виявлені випадки видачі страхувальниками путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам при відсутності медичної довідки за формою 070о, яка б підтверджувала їх право на отримання путівок, та видачу новорічних подарунків дітям старшим 14-ти років.

З огляду на вищевикладене, хочеться підкреслити, що всі види допомог та соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, повинні надаватися правомірно, що в свою чергу буде сприяти зменшенню заподіяних збитків Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а кожна застрахована особа в разі настання страхового випадку отримає необхідну допомогу згідно чинного заканодавства.

 

 

 

Валентина Баканова,

головний спеціаліст Ніжинської міжрайонної виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення

Фонду соціального страхування

з тимчасової втрати працездатності