Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Блог секретаря міської ради

Питання щодо поїздки в Познань

1. Валерію Володимировичу, яка мета вашої поїздки і хто є її ініціатором? Хто  з делегатів Ніжина , Ніжинщини її  представляв?

Візит до Познані відбувся на запрошення Колегіуму Східної Європи (м. Вроцлав) в рамках програми навчального туру до Республіки Польща. Організатор поїздки – Громадська організація «Центр Доброчин» (м. Чернігів). Місто Ніжин у складі делегації від Чернігівської області представляли секретар міської ради В. Салогуб і депутат міської ради, підприємець О.Шалай.  Мета поїздки – вивчення польського досвіду в питанні залучення інвестицій як зовнішніх, так і внутрішніх, ознайомлення з результатами процесу  децентралізації, функціонування та розвитку об’єднаних громад, відвідання Соціально-культурного товариства «Польща-Україна» в Познані.

2 Що цікаве для Ніжина, громади ви взяли від цієї поїздки?

Програма тижневого візиту  була досить насиченою та різноманітною. Практично кожний запланований захід мав значне пізнавальне та інформативне значення. Знайомство з Польщею розпочалося із зустрічі в офісі Маршалка Великопольського воєводства. Відвідали Повітові староства в Познані та Шамотулах, Управління гміни у Тарново Підгурне.

Цікавими були зустрічі з керівництвом та фахівцями Великопольської торгово-промислової палати, Познаньського науково-технологічного парку, Великопольського центру освіти та студій із самоврядування. Спілкувалися також з успішним українським підприємцем, що працює в Польщі, Дмитром Бородаєм.

Всі заходи забезпечувалися відповідними наочними матеріалами. Вони передані у відповідні служби виконкому Ніжинської міської ради для опрацювання, щоб можна було польський досвід використовувати на практиці. Та найголовнішою наочністю звичайно було враження від того, яких соціально-економічних успіхів досягла Польща буквально за кілька останніх років. Середня заробітна плата в тій місцевості, де була делегація, становить близько 22 тис. гривень (3.5 тис злотих). І це при тому, що ціни на продукти не набагато вищі за наші. Якість доріг, комунального обслуговування, енергозбереження, освітнього та медичного забезпечення дійсно на високому рівні. Доцільно навести приклад. Гміна (об’єднана громада) з центром у Тарново Підгурне включає в себе 16 населених пунктів із загальною кількістю населення 25 тис чол. Бюджет становить 1 мільярд 170 мільйонів грн. (180 млн злотих). Для порівняння, Ніжин з населенням 72 тис. чол. має бюджет близько 400 млн грн. Ще один момент. Кількість робочих місць у гміні – 35 тис.!!! На 10 тис. більше ніж населення. Задля справедливості слід зазначити, що, наприклад, безкоштовних обідів у шкільних їдальнях немає (коштує  46 грн або 7 злотих), і проїзд на трамваї в Познані обійдеться в 30 грн (4,6 злотих). Але навряд чи особливо громада помічає це за такого рівня доходів.

Якщо робити висновок з усього побаченого та вивченого, то причина такого успіху має кілька складових.

По-перше, система управління, члени громади там дійсно господарі на своїй землі, у гмін і повітів (райони і міста обласного значення) досить широкі повноваження, центральні органи влади не втручаються в їх господарську діяльність, вони тільки надають допомогу і контролюють щодо недопущення порушень закону.

По-друге, в центрі уваги завжди перебуває робота із залучення інвестицій, як зовнішніх, так і внутрішніх. Працюють бюро з обслуговування інвесторів, для них створюється справжній сприятливий клімат. Виявляється він у низькому розмірі плати за землю, гнучка система податків. Наприклад, напередодні приїзду делегації в одній із гмін концерн «Фольксваген» відкрив нове виробництво. Для того, щоб цей завод працював і давав робочі місця, а в майбутньому і надходження до бюджету,  його звільнили від податків на 7 років! Стає відразу зрозуміло, чому можна бачити там і «Сіменс» і «МАН», шоколадні і кавові фабрики.

По-третє, підтримка малого і середнього бізнесу. Підприємців шанують і підтримують. Саме вони дають для бюджету більшість надходжень і створюють основну частину робочих місць.

Там мабуть найголовніше це саме ставлення поляків до розвитку своєї країни. Всі розуміють, чим багатша країна, тим краще життя кожного, живуть за таким принципом. Тому там про такі явища як, наприклад, корупція і не чути.

 3. Які теми обговорювалися? В чому проявляться нові знайомства під час поїздки?

Окрім позитивного  досвіду ніжинська делегація прагнула досягти й конкретних результатів для м. Ніжина. Під час зустрічі з керівництвом торгово-промислової палати Великопольського воєводства вдалося викликати їх зацікавлення економічним потенціалом Ніжина. Президент палати Войцех Крук запевнив, що в кінці листопада цього року їх представники відвідають наше місто з метою зустрічі з ніжинськими  підприємцями для налагодження співпраці. Також у ході візиту до Соціально-культурного товариства «Польща-Україна» представники Ніжина обговорили з віце-президентом цього об’єднання плани започаткування культурно-просвітницьких зв’язків між їх організацією та ніжинською спілкою поляків «Астер», можливості запрошення наших митців до участі у фестивалі «Українська весна», які щорічно відбуваються в Познані, організації роботи польських волонтерів з ніжинськими дітьми у період літніх канікул.

Делегація відвідала також Познанську міську раду, зустрілася  з віце-президентом Познані Маріушем Вішневскі. В ході зустрічі ми  презентували Ніжин, вручили першому заступнику мера ніжинські сувеніри та запросили відвідати наше славне місто.

4. Який багаж ви привезли з Польщі, як досвід. Можливо якісь інструкції  для наших органів місцевого самоврядування і для розвитку громади й бізнесу? Як має презентуватись наше місто перед потенційними партнерами?

Презентація міста – дуже важлива складова інвестиційної політики, при цьому сприяє і культурним зв’язкам. Спостерігаючи за фахівцями бюро сприяння інвесторам в Познані, розмовляючи з ними, я зрозумів, що справі залучення інвестиційних проектів необхідно вчитися. Роль відіграє все, навіть здавалося б дрібниці. Презентація і пошук фінансових партнерів – це цілий комплекс заходів: від вміння впевнено, переконливо і доброзичливо триматися на зустрічі до здатності вести складні розрахунки.

Зазначу, що Ніжин зробив перші кроки. Вже сформовано і діє відділ інвестицій в складі виконавчого комітету. Це його єдине, але надзвичайно важливе завдання. І всі ми повинні допомагати, робити спільну справу.

Всі ніжинці знають, який потужний потенціал має наше місто. Інфраструктура, транспортне сполучення, тисячі досвідчених працьовитих людей. Культурна могутність та історична цінність Ніжина відома світові. Навіть бренд ніжинського огірка має допомагати. Тому необхідно використовувати всі візити, всі зустрічі для популяризації міста. Шукати і запрошувати гостей, знайомити з нашими можливостями й надбаннями. Показати серйозність намірів і готовність гарантувати сприяння. Адже ніжинці – гостинні і практичні люди, готові до співпраці.

5. Що найбільше вразило під час перебування у Польщі?

Найбільше вразили темпи розвитку. Коли знайомишся з цією вже повністю європейською країною, постійно супроводжують дві думки. Як це можна було досягти за такий короткий термін? І що треба робити нам українцям для того, щоб збудувати такі умови життя народу?

Переконаний, що використовуючи досвід сусідньої держави, маючи мету і готовність працювати для українського суспільства, для ніжинської громади, можна досягти не гірших результатів ніж в Познані.