Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Блог секретаря міської ради

Щодо затвердження Статуту територіальної громади міста

·  Валерію Володимировичу, Ви були одним з небагатьох представників депутатського корпусу, для кого стало справою честі завершити роботу над Статутом міста. Ви взяли на себе проведення засідань робочої групи. Як вони проходили, хто працював з депутатського корпусу найактивніше, в чому були затримки, а в чому просування в роботі було напрочуд успішним?

 

В тому, що місто отримало Статут територіальної громади, свого роду конституцію Ніжина, заслуга десятків небайдужих людей. Адже протягом двох років ретельно досліджувалися всі статті проекту Статуту, звірялися із законодавчими нормами України, враховувалися особливості нашого міста, його традиції, можливості та плани на майбутнє. Тому відразу хочу подякувати всім учасникам цього непростого процесу за повагу до рідного міста і його громади.

За період підготовки звичайно ж виникали в суспільстві і державі нові зміни, нові вимоги часу. Тому назріла потреба внесення доповнень до проекту Статуту. Їх необхідно було опрацювати та винести проект на розгляд сесії. Тому що наявність Статуту територіальної громади одна з умов, яка сприяє приверненню уваги до міста з боку інвесторів, забезпеченню авторитету Ніжина серед членів Асоціації міст України.

Робоча група в класичному форматі не створювалася. До участі в процесі, для надання пропозицій запрошувалися всі: як депутати, посадові особи, так і громадські організації та члени громади. Та водночас повинен зазначити, що в нарадах по тексту Статуту брали участь лише представники депутатського корпусу і Громадської ради при виконкомі міської ради. Звичайно, коли група невелика, то робота проходить продуктивніше, але дуже хотілося б врахувати думку і представників міської громади. Та сподіваюся, що в майбутньому активність ніжинців у питаннях самоуправління буде зростати.

У зв’язку з обмеженим лімітом часу збиралися і у вихідні, обмінювалися пропозиціями за допомогою електронної пошти. Персонально вважаю за необхідне відзначити свого колегу Геннадія Дудченка, який взяв на себе більшу частину роботи. Його фаховість і відповідальність наукового працівника стали головним фактором створення тексту Статуту. Активну участь у процесі взяли Анатолій Сліпак, Максим Білоусенко, представник Громадської ради Людмила Величко, її досвід роботи у сфері самоврядування звичайно ж мав велике значення. Питання, що пов’язані з бюджетом, розробляв Дмитро Тимошик. Під час роботи вивчали досвід інших міст, прагнули застосувати в документі передові демократичні досягнення інших громад. Та це я все говорю про заключний етап. Але насамперед дякую тим людям, які створили основу Статуту ще в попередній період. І цю основу ми залишили практично непорушною, лише додавши необхідні важливі для розвитку міста статті. Важко сказати,над чим було працювати важче, а над чим легше. Старалися приділяти увагу всім без виключення пунктам проекту.

Щодо роботи як такої, то зазначу, що вдячний колегам за виважений підхід, за розуміння один одного, вміння знаходити правильні рішення. Розуміння та довіру знайшли і на сесії, За Статут проголосували всі депутати.

  ·  Яка Ваша думка про Статут міста в контексті реалізації місцевого самоврядування? Які розділи Статуту Ви рекомендуєте ніжинцям до ретельного вивчення і активного використання?


 Як уже наголошував на важливості наявності і практичного застосування Статуту міста. Та все ж головна мета цього документу – закріпити права громади у вирішенні як загальноміських питань, так і питань мікрорайонів. Статут має сімнадцять розділів. Охоплені всі сфери функціонування і управління, демократичні принципи. В окремий п’ятий розділ зведені статті, що захищають права ніжинців на безпосередню їх участь у самоврядуванні. Саме з ним радив би ознайомитися всім громадянам міста. На наступних сесіях після прийняття Статуту міська рада затвердила й ряд інших положень, які стали невід’ємними додатками до нашої міської конституції: про громадський бюджет міста Ніжина, про громадські слухання, про консультації з громадськістю,про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання, порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Також звертаю увагу громади на статті 21 та 26 Статуту, де йдеться про вимоги відкритості й прозорості в діяльності міської влади, про підзвітність і підконтрольність органів самоврядування та посадових осіб.

 ·  В чому для Вас полягає сенс місцевого самоврядування, як ви оцінюєте його (місцеве самоврядування) в Ніжині? Чого не вистачає для самореалізації нашої громади в управлінському процесі?

 

На моє переконання головне завдання місцевого самоврядування полягає в максимальному врахуванні потреб громади, у вмінні знаходити можливості для досягнення реальних результатів розвитку. Громада – це єдиний організм, громадяни, громадські організації, підприємства, органи влади – частини одного цілого, де все перебуває у взаємозв’язку. І всі повинні бути зацікавлені у розвитку всіх складових нашої однієї великої ніжинської родини. Тільки спільна робота, взаємоповага та взаєморозуміння дають результат.

Рівень самоврядування в Ніжині досить високий. Про це свідчать і результати незалежних досліджень, де порівнюють нас з іншими містами. Міська рада, виконавчий комітет, його служби працюють і постійно відбувається процес реформування і вдосконалення у напрямку залучення громади до управлінських процесів. Діяльність комісій міської ради, сесії відбуваються відкрито, систематично, оперативно скликаються й позачергові засідання. Кожний громадянин може бути присутнім при розгляді питань і його думка обов’язково враховується. Активно діє Громадська рада і ця активність зростає, це видно, це дає результати. Проте працювати є ще над чим. І Статут це не стала догма. Разом зі змінами в суспільстві будуть внесені зміни і в самі його положення, це передбачено.

Хотілося більше бачити конструктивної активності самої громади. Нормативні підстави для цього є. Потрібно мати лише нові ідеї та бажання їх застосувати. Ось конкретна можливість. У 2017 році передбачаємо в бюджеті міста 1,5 млн грн. для реалізації проектів, розроблених самими громадянами Ніжина по положенню громадського бюджету, про затвердження якого я вже говорив. Буде конкурс, робоча група вже починає роботу. Давайте почнемо співпрацю. Адже від цього виграє рідне місто, виграє громада. А самоврядуванню бажаю розвитку, наснаги і позитивних результатів.