Пенсійний фонд інформує
Запитуйте – відповідаємо
- До електронної трудової книжки має доступ тільки роботодавець? Чи може працівник контролювати, як роботодавець вносить до неї записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення?
- У особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг ПФУ застрахованій особі надано можливість переглядати всю інформацію, наявну в електронній трудовій книжці.
- Яку особисту інформацію можна переглянути в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ?
- В особистому кабінеті застрахованої особи можна переглянути дані особи з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Користувачам, визначеним у системах ПФУ як фізичні особи, після входу за КЕП (кваліфікованим електронним підписом) надаються всі дані, включаючи персоніфіковані (ПІБ, дата народження, дані паспорта) про заробітну плату, страховий стаж, пенсію (для пенсіонерів), електронну трудову книжку, періоди тимчасової втрати працездатності , документи особи, надіслані запити й звернення та інформація щодо їх опрацювання тощо.
У разі входу за логіном і паролем (без КЕП) для перегляду доступні лише деперсоналізовані дані.
______________________________________________________________________
Розмір пенсії збільшився
У зв’язку зі зростанням розміру прожиткового мінімуму з 1 грудня ц.р. проведено перерахунок пенсійних виплат 268 тис. пенсіонерів області. Підвищені пенсії отримають майже 212 тис. осіб, середній розмір підвищення становить 92 гривні.
Середній розмір пенсії в області станом на 01.12.2021 складає 3629 грн. У порівнянні з 1 січня 2021 року середній розмір пенсії збільшився на 454 грн (на 14 %).
Про це повідомила заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.
З 1 грудня поточного року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», збільшуються дві величини, що впливають на розмір пенсії —прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (з 1854 до 1934 грн) і мінімальна заробітна плата (з 6 000 до 6 500 грн).
Кому перерахували пенсійні виплати
Пенсіонерам, які мають повний страховий стаж, розмір мінімальної пенсії за віком підвищився з 1854 до1934 грн .
Непрацюючим пенсіонерам, які мають значну тривалість страхового стажу і в яких пенсії більші за мінімальну, перераховано доплату за понаднормовий стаж, який визначається у відсотках від розміру прожиткового мінімуму.
Збільшилася мінімальна пенсійна виплата шахтарям, учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни.
Збільшився мінімальний розмір пенсії (з 2400 до 2600 грн) за віком 65-річних пенсіонерів, які не працюють, за наявності у чоловіків 35 років, у жінок - 30 років страхового стажу. Перерахунок проведено для 87 тис. пенсіонерів області, розмір пенсійної виплати підвищився у 84 тис. осіб. Середній розмір підвищення склав 146 грн.
Також перерахували
Пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Підвищення учасникам війни, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Підвищення жертвам нацистських переслідувань та членам їхніх сімей;
Розміри максимальної пенсійної виплати.
Державну соціальну допомогу на догляд особам з інвалідністю внаслідок війни.
Розмір надбавки донорам.
Важливо
Грудневі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену дату, починаючи з 4 грудня.
Довідково
Загальна кількість пенсіонерів в області станом на 01.12.2021 складає 313 тис. осіб, з них 19,2 тис. – пенсіонери силових структур. У порівнянні з початком року кількість пенсіонерів зменшилась на 2,3 % (на 7,6 тис. осіб).
__________________________________________________
Про особливості оподаткування новорічних подарунків
Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомляє, що оподаткування вартості святкових подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи, отриманих від органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій та інших юридичних осіб визначено п.165.1.39 ст.165 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
До розрахунку загального місячного (річного) оподаткованого доходу не включається вартість дарунків, наданих фізичній особі не в грошовій формі юридичною особою або фізичною особою - підприємцем – у частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (відповідно пп.165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ).
Тобто, в 2021 році вартість подарунка у розмірі 1500 грн не оподатковується ПДФО та військовим збором. Якщо подарунок коштує більше, то сума перевищення оподатковується ПДФО та військовим збором.
Також необхідно враховувати, що відповідно до п. 164.5 ст. 164 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
При цьому, якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб як додаткове благо з урахуванням положень п.164.5 ст.164 ПКУ.
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області
16 грудня – останній день подання заяви про перехід на спрощену систему оподаткування
Відповідно до норм Податкового Кодексу України суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може подати заяву до контролюючого органу за місцем податкової адреси про перехід на спрощену систему оподаткування за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.
Перейти на спрощену систему оподаткування можна один раз протягом календарного року за умови дотримання вимог, встановлених п. 291.4 ст. 291 Податкового Кодексу.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV Податкового Кодексу.
При цьому, якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області
_______________________________
Шукаємо Е-лікарняний: 4 кроки до початку виплат
З червня 2021 року на базі реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування створено Електронний реєстр листків непрацездатності. Але незважаючи на те, що електронна система лікарняних в Україні вже довела свою ефективність, у лікарів, роботодавців та застрахованих осіб до цього часу виникають запитання щодо порядку роботи системи електронних листків непрацездатності.
На запитання відповідають фахівці Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
– Що робити, якщо електронний листок непрацездатності не сформовано внаслідок відсутності на дату початку періоду непрацездатності у реєстрі застрахованих осіб інформації про трудові відносини?
– Якщо особа, щодо якої створено медичний висновок про тимчасову непрацездатність, офіційно працевлаштована, необхідно виконати наступні кроки:
Крок 1 – в кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України перевірити наявність даних про трудові відносини – нараховану заробітну плату (пункт «Моя заробітна плата» – Заробітна плата/дохід (по страхувальниках)) або звернутися до роботодавця для перевірки в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Фонду даних про трудові відносини.
Крок 2 – якщо даних про трудові відносини немає або вони недостовірні:
страхувальнику необхідно надати звіт за формою Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, якщо особа тільки прийнята на роботу, необхідно подати повідомлення про прийняття працівника на роботу,
у разі недостовірності даних страхувальнику необхідно подати уточнюючий звіт з достовірними даними.
Крок 3 – За результатами дій відповідно до кроку 2 перевірити в особистому кабінеті застрахованої особи та /або страхувальника на вебпорталі електронних послуг Фонду коректність відображення даних про трудові відносини, поданих страхувальником.
Крок 4 – У разі коректного відображення даних про працевлаштування звернутись до лікаря з проханням повторно відправити медичний висновок про тимчасову непрацездатність до Електронного реєстру листів непрацездатності.
_______________________
Пенсійні доплати та збільшення мінімальної пенсії
У жовтні на Чернігівщині 23,2 тис особам збільшено загальний розмір пенсії, середній розмір підвищення склав 408,16 грн. Про це повідомили у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
З 1 жовтня 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 №849 встановлена щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 400 грн. для пенсіонерів, яким виповнилось 75 років до досягнення 80 років та мінімальна пенсійна виплата 2500 грн за наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше.
Зустрічайте Е-лікарняні
З 1 жовтня ц.р. лікарняні в Україні оформлюються тільки в електронному форматі, а не в паперовому, як раніше.
Усі заклади охорони здоров’я формують медичні висновки про тимчасову непрацездатність в Реєстрі електронної системи охорони здоров’я.
Далі висновки надходять до Електронного реєстру листків непрацездатності ПФУ, відповідно до яких і створюються Е–лікарняні.
В Чернігівській області вже сформовано 25,4 тис електронних листків непрацездатності.
Відповіді на запитання щодо порядку роботи системи електронних листків непрацездатності можна отримати за телефонами гарячих ліній Головного управління Пенсійного фонду України в області
М. Чернігів - (0462) 678-933, (0462) 603-470; м. Мена - (04644) 2-13-02; смт Куликівка - (04643) 2-24-76; смт Ріпки - (04641) 2-16-26; м. Ніжин - (04631) 7-14-89; м. Носівка - (04642) 2-22-15; смт Козелець - (04646) 4-25-18; м. Бобровиця - (04632) 2-50-52; м. Бахмач - (04635) 3-11-78; смт Талалаївка - (04634) 2-18-22; м. Прилуки - (04637) 7-10-38;смт Срібне - (04639) 2-12-65; смт Варва - (04636) 2-13-12; м. Ічня - (04633) 2-48-53; м. Корюківка - (04657) 3-47-33; м. Сновськ - (04654) 2-14-68; м. Новгород-Сіверський - (04658) 2-11-40; смт Короп - (04656) 2-13-57.
___________________________
ПОРЯДОК ВИПЛАТИ ПЕНСІЙ З 1 ВЕРЕСНЯ 2021 РОКУ НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ!
Останнім часом поширюються необґрунтовані чутки щодо масового переведення з 1 вересня 2021 року одержувачів пенсій на обслуговування до банків. У зв’язку із зазначеним повідомляємо.
Відповідно до статті 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” є два способи виплати пенсії:
- за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій,
- або через установи банків.
Пенсію з доставкою за місцем фактичного проживання пенсіонера виплачує національний оператор поштового зв’язку – акціонерне товариство “Укрпошта”.
Уповноваженими на виплату пенсій є 44 банки.
Пенсіонер самостійно обирає спосіб виплати пенсії.
Зміна способу виплати пенсії проводиться на підставі заяви одержувача пенсії.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 № 546 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” передбачено проведення відбору на конкурсній основі організацій, що надаватимуть послуги доставки пенсій за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України з 01.01.2023.
До зазначеної дати функції організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України, здійснює АТ “Укрпошта” на умовах тристоронніх договорів, укладених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги».
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
_____________________________
Підвищення
рівня пенсійного забезпечення дітей з інвалідністю внаслідок Чорнобильської
катастрофи
(право вибору виплат)
Пунктом 6 частини третьої статті 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон) передбачено дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, виплату державної соціальної допомоги, розмір якої підвищується на 50 процентів від розміру, передбаченого абзацом 5 частини першої статті 2 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”.
Частиною третьою статті 54 Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для дітей з інвалідністю встановлено у розмірі не нижчому 3 700 гривень (Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 29.06.2021 № 1584-IX).
Пунктом 5 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79, визначено, що за вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю віком до 18 років), які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” та на пенсію, призначається державна соціальна допомога або пенсія.
Пенсія по інвалідності дітям з інвалідністю внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається відповідно до частини третьої статті 54 Закону в розмірі 3 700 грн з дня подання відповідної заяви на підставі медичного висновку на дитину з інвалідністю віком до 18 років, експертного висновку про зв’язок захворювання/інвалідності з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС та посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, з урахуванням виплаченої органами соціального захисту населення державної соціальної допомоги у місяці призначення пенсії.
Отже, інформуємо батьків (законних представників) дітей потерпілих від Чорнобильської катастрофи, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою про те, що вони можуть звернутись до органів Пенсійного фонду України стосовно призначення пенсії згідно зі статтею 54 Закону.
Звертаємо увагу, що в кожному конкретному випадку буде перевірено доцільність переходу отримувачів допомог на вказану пенсію з урахуванням їх права на отримання окремих видів допомог.
Головне управління Пенсійного фонду України
в Чернігівській області
_________________________
Як правильно відсканувати паперові трудові книжки (Інструкція для роботодавців та застрахованих осіб)
Нагадуємо, що з 10 червня 2021 року набирає чинності Закон України від 5 лютого 2021 року № 1217-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”.
Законом запроваджується облік трудової діяльності в електронній формі, що дозволяє не оформляти/не вести паперові трудові книжки. Пенсійний фонд України протягом п’яти років має включити до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні дані про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, наданих страхувальниками.
За наявності повної інформації в реєстрі застрахованих осіб про всі періоди трудової діяльності особи пенсію за віком буде призначено автоматично (без звернення особи) з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку.
За бажанням особа може одержувати пенсію з більш пізнього віку.
На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) працює дистанційний онлайнсервіс — “Електронна трудова книжка” та створено функцію “Надання скан-копій трудової книжки”.
ВІДСКАНОВАНА ТРУДОВА КНИЖКА МОЖЕ БУТИ ПОДАНА:
-застрахованою особою через персональний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду;
-роботодавцем через кабінет страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду, з обов’язковою згодою особи на обробку персональних даних.
ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО СКАН-КОПІЙ:
- Скан-копія повинна бути кольорова;
- Необхідно робити скан-копії всіх заповнених сторінок трудової книжки у хронологічному порядку;
- Скан-копії мають бути чіткі та відображати всі реквізити документа (назва документа, серійний номер, дата видачі, печатки, підписи, ПІБ власника) та безпосередньо самі записи (рекомендована роздільна здатність при скануванні —300 dpi);
- Формат зображення має бути .jpg або .pdf;
- Розмір кожного файлу не має перевищувати 1 Мб.
ЧЕРЕЗ ВЕБПОРТАЛ
- ЄДРПОУ страхувальника – автоматичне заповнення за даними страхувальника без права редагування; відображається лише з особистого кабінету страхувальника при введенні даних на робітників страхувальника; є обов’язковим для заповнення;
- назва страхувальника – автоматичне заповнення за даними страхувальника без права редагування; відображається лише з особистого кабінету страхувальника при введенні даних на робітників страхувальника; є обов’язковим для заповнення;
- РНОКПП особи:
- автоматичне заповнення РНОКПП застрахованої особи з РЗО при створенні звернення застрахованою особою на себе; не надається на редагування; є обов’язковим для заповнення;
- ручне введення РНОКПП робітника (10 цифр) при створенні звернення страхувальником на свого робітника; є обов’язковим для заповнення;
- прізвище:
- автоматичне заповнення прізвище особи з РЗО при створенні звернення застрахованою особою на себе; не надається на редагування; є обов’язковим для заповнення;
- ручне введення прізвища робітника (10 цифр) при створенні звернення страхувальником на свого робітника; є обов’язковим для заповнення;
- ім’я:
- автоматичне заповнення імені особи з РЗО при створенні звернення застрахованою особою на себе; не надається на редагування; є обов’язковим для заповнення;
- ручне введення імені робітника при створенні звернення страхувальником на свого робітника; є обов’язковим для заповнення;
- по батькові:
- автоматичне заповнення по батькові особи з РЗО при створенні звернення застрахованою особою на себе; не надається на редагування; не є обов’язковим для заповнення;
- ручне введення по батькові робітника при створенні звернення страхувальником на свого робітника; є обов’язковим для заповнення;
- скан-копії документів – для прикріплення скан-копії призначено кнопку «Додати файл», по якій необхідно обрати тип файлу за допомогою випадаючого списку та прикріпити скан-копію документу.
- трудова книжка або документи про стаж – є обов’язковими для прикріплення;
- дозвіл на обробку персональних даних – надається для прикріплення лише при подачі звернення страхувальником та є обов’язковим для такого випадку.
- я даю згоду на передачу та обробку моїх персональних даних – встановлення мітки чек-боксу лише при подачі звернення застрахованою особою; за замовчанням не заповнено; обов’язково повинно бути встановлено для збереження звернення.
ВАЖЛИВО!
ПАПЕРОВА ТРУДОВА КНИЖКА ПОВИННА БУТИ ОФОРМЛЕНА ВІДПОВІДНО ВИМОГАМ ІНСТРУКЦІЇ ПРО ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ ТРУДОВИХ КНИЖОК ПРАЦІВНИКІВ ВІД 29.07.1993 №58.
Користувачу, що зареєструвався на Порталі ПФУ за допомогою електронного цифрового підпису, надається можливість сформувати звернення на подачу скан-копій трудової книжки, підписати його ЕЦП та надіслати його до підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення».
Для цього призначено пункт особистого кабінету користувача з блоку «Комунікації з ПФУ» – «Надання скан-копій трудової книжки».
При вході користувачу надається інформаційне повідомлення щодо підготовки скан-копій трудової книжки до початку формування звернення (Мал.1). Для продовження роботи при значено кнопку «Продовжити». Для повернення до основної сторінки особистого кабінету користувача Веб-портал – кнопку «Повернутися».
Мал 1. Інформаційне повідомлення при вході в режим формування звернення на надання до ПФУ скан-копій трудової книжки
Для заповнення та подачі до ПФУ скан-копій трудової книжки користувачу надається екранна форма звернення (Мал.2 та Мал.3) з полями:
Для прикріплення надаються такі типи документів:
Кнопка «Відправити до ПФУ» – призначена для підпису та відправки звернення до ПФУ.
Надається лише після заповнення всіх необхідних даних звернення. При цьому виконується контроль наявності даних КЕП особи (зчитаних при аутентифікації на Веб-портал) – якщо дані є, вони беруться для підпису; якщо дані втрачено (в процесі роботи Веб-порталу користувач перечитував сторінки), користувачу надається інтерфейс введення даних КЕП.
Мал. 2. Екранна форма заяви на надання до ПФУ скан-копій трудової книжки (особистий кабінет застрахованої особи)
Мал. 3. Екранна форма заяви на надання до ПФУ скан-копій трудової книжки (особистий кабінет страхувальника)
Після коректного відправлення до ПФУ користувачу надається повідомлення «Запис збережено та відправлено на розгляд до ПФУ. Результат обробки звернення можна переглянути в пункті особистого кабінету «Мої звернення».
За матеріалами Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
Електронний лікарняний: чотири відповіді на актуальні питання
В Україні з 1 червня 2021 року розпочато впровадження електронних листків непрацездатності.
- Що таке електронний лікарняний? Як він формується? Чому, говорячи про е-лікарняний, згадують Пенсійний фонд України?
- Перш за все ми повинні розуміти, що електронний листок непрацездатності, є теж документом (зареєстрованим у зазначеному МОЗ порядку, має індивідуальний номер в спеціальному реєстрі), але тільки в електронній формі, він приходить на заміну паперовому. Формується е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність. А от цей відповідний реєстр веде саме Пенсійний фонд.
- Як відбуватиметься впровадження е-лікарняних, чи передбачений перехідний період для цієї новації?
- Так, звісно, як і для будь-якої новації, щоб вона пройшла найменш безболісно, передбачено, що перехід від листків непрацездатності на паперових носіях до електронних відбуватиметься поступово. З червня по серпень 2021 року особам можуть видаватися і електронні лікарняні, і паперові листки непрацездатності. У цей час обидва види документів є підтвердженням встановленого факту тимчасової непрацездатності та підставою для здійснення страхових виплат застрахованим особам. Усі медичні установи України повністю перейдуть на електронні лікарняні з 1 вересня 2021 року.
- Яка інформація міститиметься в е-лякарняному? Хто матиме доступ до інформації, яка буде формуватись у зазначеному документі? Чи захищений він буде в електронному середовищі?
- В електронному лікарняному міститиметься така інформація:
- номер запису в реєстрі;
- посилання на запис про пацієнта у відповідному реєстрі системи охорони здоров’я;
- посилання на запис про лікаря, який оформив медичний висновок у Реєстрі медичних працівників;
- посилання на запис про суб’єкта господарювання в Реєстрі суб’єктів господарювання у галузі охорони здоров’я;
- дата і час формування медичного висновку;
- суть медичного висновку лікаря;
- термін дії медичного висновку.
Суб’єктами інформаційного обміну є Національна служба здоров’я України, Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування, інформацію з нього також будуть надавати Держпраці.
Відомості з електронної системи охорони здоров’я надходитимуть в режимі реального часу (он-лайн). Лікар, який відкриває лікарняний лист, робить це в електронній системі і підписує його своїм КЕП (електронним підписом). На підставі висновку лікаря в Реєстрі формується запис з унікальним номером – єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності. З цього моменту можна вважати, що електронний листок непрацездатності існує. Такий лікарняний є підставою для нарахування страхових виплат.
- Які переваги в е-лякарняного?
Переваги від запровадження е-лякарняного суттєві, які відчуються незабаром, це:
- спрощення оформлення листків непрацездатності;
- скорочення часу від оформлення електронного документа до нарахування допомоги;
- унеможливлення зловживання під час обігу листків непрацездатності.
Переведення лікарняних в електронний вигляд – це зручно та сучасно, як для медичних працівників, так і для пацієнтів.
За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
____________________________________________
Трудові книжки скасують
В Україні запроваджується облік трудової діяльності в електронній формі, що дозволяє не оформляти/не вести паперові трудові книжки.
10 червня 2021 року набирає чинності Закон України від 5 лютого 2021 року № 1217-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”. Головна мета Закону – спростити доступ до інформації про стаж працівників, а також ввести систему автоматичного призначення пенсій чи інших соціальних виплат без особистих звернень громадян.
Пенсійний фонд України протягом п’яти років має включити до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні дані про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, наданих страхувальниками.
За наявності повної інформації в реєстрі застрахованих осіб про всі періоди трудової діяльності особи пенсію за віком буде призначено автоматично (без звернення особи) з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку.
За бажанням особа може одержувати пенсію з більш пізнього віку.
За матеріалами
Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
___________________________________
На Чернігівщині завершено виплату «карантинних» 8 тисяч гривень
Станом на 11 червня 2021 року на Чернігівщині Пенсійним фондом України було профінансовано 98 млн 504 тис. грн на виплату державної допомоги 12313 найманим працівникам та підприємцям, діяльність яких була призупинена через посилення карантинних обмежень у “червоних” зонах.
Зокрема, 47млн 616 тис. грн були спрямовані на допомогу найманим працівникам, 50млн 888 тис. грн – ФОПам
За
інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській
області.
________________________________
З червня розпочався перехідний період запровадження е-лікарняних
У червні розпочався перехідний період запровадження електронних листків непрацездатності, який триватиме до кінця серпня 2021 року. Протягом цього часу громадяни мають можливість отримати як електронний, так і паперовий листок непрацездатності.
Згідно з чинними законодавством Електронний реєстр листків непрацездатності формує та веде Пенсійний фонд України.
Електронний лікарняний формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність.
В особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) роботодавець має доступ до інформації щодо електронних листків непрацездатності по співробітниках, які працюють за основним місцем роботи, зокрема, номер лікарняного, дата його відкриття, закриття. Роботодавець автоматично отримує необхідну інформацію для нарахування коштів, зокрема, щодо тривалості страхового стажу працівників, формує заяву-розрахунок та здійснює виплату.
Запровадження е-лікарняних:
спрощує оформлення тимчасової непрацездатності;
скорочує час від оформлення до нарахування допомоги;
унеможливлює зловживання під час обігу листків непрацездатності;
мінімізує застосування штрафних санкцій через імовірні помилки в оформленні листків непрацездатності.
Новий порядок видачі електронних листків непрацездатності регулюється:
постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього»;
постановою Верховної Ради України від 03.02.2021 № 1192-IX «Про заходи щодо запровадження Електронного реєстру листків непрацездатності»;
наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021
№ 1066, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.06.2021 за
№ 728/36350 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову
непрацездатність та проведення їхньої перевірки».
_________________________
Легалізували 267 робочих місць
З початку цього року, завдяки спільній роботі фахівців Головного управління Пенсійного фонду України в області, Головного управління Державної податкової служби України та Управління Держпраці в Чернігівській області, на Чернігівщині легалізовано 267 робочих місць, мобілізовано 350,4 тисяч гривень єдиного внеску.
Про це повідомили в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
__________________________________
На Чернігівщині виплачують «карантинні» 8 тисяч гривень
Станом на 6 травня ц.р. на Чернігівщині 23 млн 48 тис. грн було направлено на виплату державної допомоги 2881 найманим працівникам та підприємцям, діяльність яких була призупинена через посилення карантинних обмежень у “червоних” зонах. Зокрема, 8 млн 680 тис. грн були спрямовані на допомогу найманим працівникам, 14 млн 368 тис. грн – ФОПам. Про це повідомили у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Довідково
За словами Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка, зараз більшість регіонів виходять із жорстких карантинних обмежень. Проте отримати допомогу від держави можна впродовж 30 днів з дня запровадження правил “червоної” зони в регіоні, де ФОП або найманий працівник здійснюють діяльність. Якщо цей регіон було віднесено до “червоної” зони протягом лютого-березня, необхідно звернутися за допомогою через портал або застосунок “Дія” до 19 травня. На даний час надійшло понад 320 тисяч таких заявок.
Пенсійний фонд України повідомляє про зміни щодо виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги”, виплати допомоги на поховання та недоотриманої у зв’язку зі смертю одержувача пенсії, органами Пенсійного фонду України з 1 квітня здійснюються виключно через уповноважені банки.
При зверненні до органів Фонду для отримання допомоги на поховання або недоотриманої пенсії померлого пенсіонера потрібно подати заяву.
Також до заяви про виплату допомоги на поховання додається:
– документ, що посвідчує особу заявника;
– свідоцтво про смерть;
– витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера;
– номер банківського рахунку.
Додатково: заявники, які згідно з паспортом зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, надають власну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Якщо реєстрація смерті відбулась за межами України, подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Члени сім’ї, які звертаються за недоотриманою пенсією померлого протягом шести місяців з дати смерті пенсіонера, надають:
– документ, що посвідчує особу, яка звертається;
– свідоцтво про смерть;
– документи, які підтверджують родинні стосунки.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини надається:
– документ, що посвідчує особу заявника;
– свідоцтво про смерть;
– свідоцтво про право на спадщину.
Додатково: заявники, які згідно з паспортом зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, надають власну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Перелік уповноважених банків можна знайти за посиланням:
https://www.pfu.gov.ua/1906048-perelik-bankiv-upovnovazhenyh-na-vyplatu-pensij/
_____________________________________
Пенсії скорочують?
Останнім часом в деяких електронних ЗМІ поширюється інформація про те, що багатьом українцям заднім числом скорочують пенсії. Чи відповідає це дійсності?
З цим запитанням ми звернулися до начальника Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Любові Кислої.
- Любов Іванівна, чи насправді громадянам починають скорочувати пенсії?
- Це фейкові новини. (Фейк-ньюз(-с) від англ. fake news — підроблені новини, маніпулятивне спотворення фактів, дезінформація, яка не витримує жодних перевірок на відповідність - Ред.) Лише за минулий рік вісім разів в Україні підвищували пенсії для різних категорій громадян. Середня пенсія по області зросла за 2020 рік на 411 грн, із 2764 до 3175 грн. На 2021 рік заплановано шість етапів підвищення пенсій для різних категорій пенсіонерів – у січні, березні, квітні, липні, жовтні та грудні.
- Чи можуть громадянам зменшити призначену пенсію?
- Дійсно, деяким недобросовісним пенсіонерам пенсію можуть перерахувати. Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно з частиною першою статті 40 Закону, зокрема, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 03 вересня 2018 року №19-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2018 року за №1077/32529 (далі – Порядок) за наявності в пенсійній справі документів, які містять неточності, виправлення та/або у яких відсутні відповідні записи (відбитки печаток, штампів, підписи), з’ясовується наявність документів, що уточнюють ці обставини, або потреба у проведенні їх перевірки.
Згідно з пунктом 6 розділу ІІ цього Порядку за довідками, виданими починаючи з 01 січня 1992 року, за якими в помісячному розрахунку розмір заробітної плати або сума доходу перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум, проводиться перевірка обґрунтованості їх видачі та відповідності зазначених у них сум заробітної плати (доходу) первинним документам, якщо в пенсійній справі відсутні матеріали такої перевірки.
Відповідно до статті 36 Закону пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника. Непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема, діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Згідно зі статтею 38 Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону.
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію видає пам’ятку , відповідно до якої пенсіонери зобов’язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати.
За матеріалами преслужби Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
Пенсію підвищили 224 тис. пенсіонерам
З 1 березня 2021 року в області проіндексовано пенсію, у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати та показника інфляції, 277,9 тис. особам. До рівня 2200 грн. підвищено розміри пенсій особам, які мають повний страховий стаж (35 років для чоловіків та 30 років для жінок). Розмір пенсії підвищено для 224,1 тис. осіб. Середній розмір підвищення склав 217,38 грн.
Якщо розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 грн., то встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Про це повідомила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.03.2021 проведено перерахунок пенсій, передбачений частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
КОМУ ПЕРЕРАХУВАЛИ (ПРОІНДЕКСУВАЛИ) ПЕНСІЮ Проіндексовано пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугу років відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”; по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (з-поміж військовослужбовців строкової служби та членам їхніх сімей); по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника обчислені відповідно до ст. 54 та 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
НАГАДУЄМО
Перераховані пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену їм дату починаючи з 4 березня. Перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі.
НЕ ПЕРЕРАХОВУЮТЬСЯ (ІНДЕКСУЮТЬСЯ) ПЕНСІЇ
-тим, кому виплату вперше призначили у 2019 – 2021 році
-держслужбовцям
-науковим працівникам
-помічникам народних депутатів
-отримувачам спецпенсій або довічного утримання (судді, прокурори тощо)
ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ
Розмір пенсій, за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визначається з урахуванням індивідуальних показників особи, зокрема коефіцієнта страхового стажу і заробітку. Водночас застосовується величина оцінки одного року страхового стажу 1 % (визначена статтею 25 цього Закону на дату здійснення перерахунку пенсії).
Розмір пенсії по інвалідності військовослужбовцям строкової служби визначається у відсотках (40-100% залежно від групи і причини інвалідності) від середнього заробітку з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітку особи.
Пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС обчислюються в розмірі відшкодування фактичних збитків(у відсотках) за формулою, визначеною в Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
________________________
Перерахунок пенсійних виплат «чорнобильцям» з 1 січня 2021 року
У березні 2021 року одержувачі пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія яким обчислюється з урахуванням пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, одержать не тільки проіндексовану пенсію за березень, а й доплату за січень-лютий 2021 року.
Про це повідомила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.
Перерахунок здійснено особам, яким пенсія була призначено (перерахована) у 2019 -2020 роках. Формула, за якою здійснено перерахунок наведена у пункті 9-1 Постанови № 1210, а саме: мінімальна заробітна плата на 1 січня 2021 року (6000,00 грн) множиться на 5 та ділиться на середню заробітну плату за 2020 рік (10340,35 грн). Визначений за формулою коефіцієнт заробітку складає 2,90126. На цей коефіцієнт множиться проіндексована у 2019-2020 роках середня заробітна плата за 2014-2016 роки (4888,83 грн). Одержана таким чином заробітна плата (14183,77 грн) множиться на відсоток втрати працездатності, який встановлений особі органами медико-соціальної експертизи.
Приклад перерахунку пенсії особі з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи: чоловік, 1951 року народження, отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС під час призову на військові збори (військовозобов’язаний). З 1 липня 2019 року пенсія обчислюється із 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати. Відсоток втрати працездатності становить 70 %.
Розрахунок пенсії до 01.01.2021 |
Розрахунок пенсії з 01.01.2021 |
Заробітна плата для обчислення пенсії – 13059,38 грн. (4888,83 грн. х 2,67127; де 4888,83 грн. – проіндексована у 2019-2020 роках на коефіцієнти 1,17 і 1,11 середня заробітна плата за 2014-2016 роки; 2,67127 – коефіцієнт заробітної плати, визначений за формулою згідно з Постановою № 1210, для осіб, яким пенсія призначалась/перераховувалась у 2019 році). Розрахунок пенсії: 13059,38 грн. (заробіток) х 70 % (відсоток втрати працездатності) = 9141,57 грн. – розмір пенсії, обчислений із 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати; 379,60 грн. – додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС; 707,60 грн. – підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни; 50,00 грн. – цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни. Всього – 10278,77 грн. (9141,57 грн. + 379,60 грн. + 707,60 грн. + 50,00 грн.). |
Заробітна плата для обчислення пенсії – 14183,77 грн. (4888,83 грн. х 2,90126; де 4888,83 грн. – проіндексована у 2019-2020 роках на коефіцієнти 1,17 і 1,11 середня заробітна плата за 2014-2016 роки; 2,90126 – коефіцієнт заробітної плати, визначений за формулою згідно з Постановою № 1210, для осіб, яким пенсія призначається/перераховується у 2021 році). Розрахунок пенсії: 14183,77 грн. (заробіток) х 70 % (відсоток втрати працездатності) = 9928,64 грн. – розмір пенсії, обчислений із 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати; 379,60 грн. – додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС; 707,60 грн. – підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни; 50,00 грн. – цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни. Всього – 11065,84 грн. (9928,64 грн. + 379,60 грн. + 707,60 грн. + 50,00 грн.). З 01.01.2021 пенсія збільшилась на 787,07грн.
Розрахунок пенсії з 01.03.2021 (індексація): Заробітна плата для обчислення пенсії – 15743,98 грн. (5426,60 грн. х 2,90126; де 4888,83 грн. – проіндексована у 2019-2021 роках на коефіцієнти 1,17, 1,11 і 1,11 середня заробітна плата за 2014-2016 роки; 2,90126 – коефіцієнт заробітної плати, визначений за формулою згідно з Постановою № 1210, для осіб, яким пенсія призначається/перераховується у 2021 році). Розрахунок пенсії: 15743,98 грн. (заробіток) х 70 % (відсоток втрати працездатності) = 11020,79 грн. – розмір пенсії, обчислений із 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати; 379,60 грн. – додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС; 707,60 грн. – підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни; 50,00 грн. – цільова грошова допомога. Всього – 12157,99 грн. (11020,79грн. + 379,60 грн. + 707,60 грн. + 50,00 грн.). З 01.03.2021 пенсія збільшилась на 1092,15 грн. |
___________________________________
На яку пенсію можна сподіватися в Україні, якщо людина роками працювала в Польщі?
На питання громадян відповідає заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.
– Наталіє Анатоліївно, чи враховуються громадянам періоди роботи за кордоном?
– Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року – не менше 28 років.
Жінки, які народилися у період з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року, мають право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу в 60 років.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу,
передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком
після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу з 1
січня 2024 року по 31 грудня 2024 року – від 21 до 31 року.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу,
передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення
пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового
стажу з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року – від 15 до 23 років.
Відповідно до статті 28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком за
наявності у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі
прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного
законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим
частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у
розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового
мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного
законом.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 установлено, зокрема, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня – 1769, 00 грн, з 1 липня – 1854,00 грн, з 1 грудня – 1934,00 грн.
Яка кількість громадян на території нашої області отримує пенсію, у яких до трудового стажу враховано стаж з тих 23 країн, з якими Україна підписала міжнародні угоди щодо цього питання? Які це країни і чи є серед них Польща?
На території області станом на лютий 2021 року 45 осіб отримує пенсію, у яких до стажу враховано періоди роботи за кордоном (такими як: Білорусь, Естонія, Молдова, Латвія, Іспанія, Португалія та Польща), з якими Україна підписала міжнародні угоди.
Угода між Україною і Республікою Польща «Про соціальне забезпечення» від 18 травня 2012 року набула чинності з 1 січня 2014 року. Чи враховується польський трудовий стаж до початку дії цієї угоди, тобто до 2014-го року?
Угода діє на пропорційній основі. Кожна країна призначає пенсію згідно зі своїм законодавством і тільки за страховий стаж набутий на її території. Водночас кожна з країн зараховує свій стаж за умови, якщо ці періоди не збігаються і не перетинаються.
Якщо страхового стажу, набутого в Україні, не вистачає (відповідно до частини першої статті 26 Закону), то відповідно до положень Угоди можна врахувати в необхідному обсязі страховий стаж набутий у Польщі. Для визначення права на пенсію буде підсумовано страховий стаж, набутий в обох державах. При цьому до страхового стажу набутого у Польщі зараховуються періоди роботи, як до початку дії Угоди (до 01.01.2014) так і після. Однак при цьому буде нараховано пенсію тільки за український стаж і буде враховано лише заробітна плата отримана в Україні. Польській стаж і зарплата до уваги не буде братися.
Ситуація з життя: жінка має страховий стаж 20 років в Україні. 2-го квітня 2021 року їй виповнюється 60 років. Останні 10 років вона працювала в Польщі на сезонних роботах, – тобто 6 місяців знаходилась в Україні, 6 – в Польщі. Трудові відносини з роботодавцями оформлювала шляхом укладення трудових договорів (umowa o pracę) та договорів підряду (umowa zlecenia). Як їй будуть нараховувати пенсію?
Якщо враховувати Вашу ситуацію з життя, коли жінка має 20 років страхового стажу в Україні та 10 років страхового стажу в Польщі, то на першому етапі підраховується теоретичний розмір пенсії. Тобто спочатку розраховується розмір її пенсії так, наче вона весь час працювала в Україні. Для визначення розміру пенсії враховується лише заробітна плата, отримана відповідно до законодавства України та з якої сплачені внески відповідно до цього законодавства.
На другому етапі на основі теоретичного розміру визначається дійсний розмір пенсії на підставі пропорційного страхового стажу набутого в Україні до суми загального набутого страхового стажу, тобто розрахована пенсія множиться на 20 (стаж в Україні) і ділиться на 30 (загальний стаж).
Щоб підтвердити страховий стаж, набутий на території Польщі, необхідно звернутися до відповідного відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України з документами, що підтверджують факт роботи в Польщі. Також необхідно надати копії та оригінали: паспорту громадянина України, закордонного паспорту, ідентифікаційного номеру в Україні та Польщі (якщо є) та документи щодо підтвердження страхового стажу в Україні. На підставі цих документів фахівці Пенсійного фонду заповнюють відповідні формуляри і відправляються у Польщу для підтвердження. Після того, як із Республіки Польща надійде підтвердження, стаж буде зараховано.
Для порушення клопотання про призначення пенсії у Республіці Польща потрібно звертатися до відділів обслуговування громадян (сервісних центрів) Пенсійного фонду України для подальшого направлення документів до Польщі. Повний перелік необхідних документів нададуть в органах Пенсійного фонду України, але обов’язково мають бути документи, що підтверджують факт роботи в Польщі.
Питання про призначення пенсії за страховий стаж набутий на території Польщі розглядається органами соціального забезпечення Польщі за її законодавством. Це означає, що Україна призначає і виплачує пенсію за свою частину стажу, а Польща – за свою. І залежно від того, на території якої країни проживає пенсіонер, інша країна переказує йому пенсію на його банківський рахунок. Тобто якщо пенсіонер проживає в Україні, то кошти один раз на квартал йому переказує Польська Республіка у своїй національній валюті – злотих, а органи Фонду України виплачують їх у гривнях згідно з курсом на день виплати.
Звертатися з заявою за підтвердженням страхового стажу набутого у Польщі та інших країнах, з якими укладено угоди, рекомендується за шість місяців до досягнення пенсійного віку в Україні, а за призначенням пенсії у відповідних країнах – за шість місяців до виникнення права на пенсію у даній країні. Всі запити робляться безкоштовно.
Дізнатися про свій страховий стаж у Республіці Польща громадянин може звернувшись до органів соціального забезпечення Польщі.
Аналогічний принцип обчислення пенсій з усіма країнами ЕС, з якими укладено
Угоди, що базуються на пропорційному принципі.
Угоди з країнами колишнього Радянського Союзу (нинішнього СНД) укладено за
територіальним принципом. Територіальний принцип передбачає , що стаж, якого
людина набула, працюючи в цих країнах, зараховують і в Україні.
Яка кількість осіб зверталася до пенсійного фонду Чернігівської
області в 2018-2021 з проханням обрахувати їх страховий стаж у Польщі?
До Головного управління з питання підтвердження страхового стажу набутого на
території Польщі, у період з 2018 по 2021 роки звернулося три особи.
Чи є якийсь мінімальний стаж для отримання «соціальної пенсії», якщо
є, то який вид допомоги може отримувати людина, яка взагалі не має ніякого
трудового стажу?
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою
Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 280, Пенсійний фонд України є
центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і
координується Кабінетом Міністрів України, що реалізує державну політику з питань
пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають
загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (реєстр застрахованих
осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального
страхування, далі ‒ РЗО).
Згідно зі статтею 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про
загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ( далі – Закон 1058 )
страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає
загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця
сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Мінімальний страховий внесок ‒ сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Обчислення страхового стажу з 01.01.2004 здійснюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж
мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як
повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного
фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна
сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний
страховий внесок.
Порядок здійснення доплати до мінімального страхового внеску визначено розділом
15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та
застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне
страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління
Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1.
Якщо, за даними РЗО, у особи наявні неповні місяці страхового стажу з 2004
по 2014 роки ( що відображено у довідці про застраховану особу за формою ОК-5
), відповідно до частини 3 статті 24 Закону 1058, є можливість здійснити
доплату до суми страхових внесків з метою зарахування неповних місяців як
повних місяців до необхідного страхового стажу.
Якщо у особи були періоди, коли вона не належала до категорії застрахованих
осіб (не працювала або працювала не офіційно) та не брала участі у системі
загальнообов’язкового державного соціального страхування, особа має право на
добровільну участь у системі загальнообов’язкового соціального страхування.
Добровільна сплата єдиного внеску визначена статтею 10 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” ( далі – Закон №2464 ).
Зазначеною статтею встановлено, що платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є: особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, – на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 5 статті 10 Закону № 2464 договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
Визначити періоди, у яких особа не була застрахованою, або мала неповні місяці страхового стажу, а також отримати розрахунок суми доплати до мінімального страхового внеску можна, звернувшись для цього до одного із сервісних центрів Головного управління ( при цьому при собі необхідно мати паспорт та довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків ).
Для вирішення питання добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особі необхідно звернутись з відповідною заявою до податкового органу за місцем проживання.
Яка кількість осіб на обліку в пенсійному фонді Чернігівської області, які не набули необхідного трудового стажу і отримують пенсії (соціальні допомоги)? Який розмір цієї допомоги станом на зараз?
За даними «Звіту про чисельність пенсiонерiв i суми призначених місячних пенсій» (форма № 6-ПФ) станом на 1 січня 2021 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області перебуває 19 осіб, які досягли пенсійного віку і не набули права на пенсію за віком (чоловіки – 60 років, жінки – 55 років) та отримують соціальну пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Середній розмір пенсії складає 2084,21 грн.
______________________________
Паперові трудові книжки відмінили. Як нараховуватимуть пенсію?
На запитання читачів відповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України Юрій Юрченко.
Юрію Дмитровичу, розкажіть, будь ласка, що передбачає закон, що нещодавно був ухвалений? Паперова трудова книжка залишається в минулому?
5 лютого ц.р. Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”. Електронна трудова книжка дасть можливість уповноваженим органам призначати людині пенсію автоматично (без звернення) та збирання документів за всю її трудову діяльність.
Коли настає право на соціальну виплату/пенсію, держава інформує про можливість її отримання та розрахунковий її розмір. Після чого людина вибирає один із варіантів для покращення запропонованого розрахункового розміру, а саме:
- або надає відомості про отримувану заробітну плату за період до 2000 року (до запровадження персоніфікованого обліку),
- або відтермінує свій вихід на пенсію для одержання підвищення до пенсії на 0,5–0,75 % за кожний повний місяць роботи після досягнення пенсійного віку або використовує право на призначення пенсії.
Слід зазначити, що оригінал паперової трудової книжки передається на зберігання працівнику як офіційний документ. Якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язаний паралельно із електронним обліком трудової діяльності також внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.
Чи не будуть втрачатися дані про перераховані застрахованою особою внески?
Внески, вчасно сплачені застрахованою особою, втрачатися не будуть. Крім того, особа має можливість перевіряти особисті дані щодо суми заробітку для нарахування пенсії, страхового стажу, сплати страхових внесків, сформувавши в особистому кабінеті Довідку ОК-5. Як правило, ця довідка використовується органами Пенсійного фонду для призначення (перерахунку) пенсії, а також при нарахуванні лікарняних. Також на підставі цієї довідки особа може проаналізувати свій страховий стаж та заробітну плату, яка в майбутньому буде використана при призначенні пенсії.
На сайті ПФУ зберігається інформація про трудову діяльність людей із 1998 року. Як зараховуватиметься стаж, отриманий до цього?
Статтею 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Чи потрібно надавати до ПФУ майбутнім пенсіонерам електронні копії (чи скан-копії) своїх трудових книжок?
Майбутнім пенсіонерам скан-копії своїх трудових книжок надавати потрібно. Відсканована трудова книжка може бути подана застрахованою особою або страхувальником через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду. Користувачу, що зареєструвався на Порталі ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису, надається можливість сформувати звернення на подачу скан-копій трудової книжки, підписати його КЕП (кваліфікований електронний підпис) та надіслати до підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення». Для цього призначено пункт особистого кабінету користувача з блоку «Комунікації з ПФУ» – «Надання скан-копій трудової книжки».
Що робити, якщо паперова трудова книжка втрачена?
Особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки, власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки.
Роки навчання у вузі за радянських часів підтверджуватимуться лише дипломом? Чи потрібна буде якась довідка з архіву закладу? Раніше при нарахуванні пенсії її вимагали, якщо не було запису про навчання у трудовій книжці.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Яку ще інформацію, окрім стажу людини, буде обробляти ПФУ?
Ведення трудової діяльності працівника в електронній формі забезпечить необхідні умови для автоматичного призначення пенсій на підставі наявних відомостей про стаж та сплачені внески, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування. За бажанням особа зможе додавати додаткові документи через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Як захищатимуться ці конфіденційні дані?
Протягом останніх років Пенсійним фондом України забезпечено низку заходів по модернізації та створенню комплексних систем захисту інформації, які мають спеціальні атестати відповідності, що дозволяє надійно зберігати та захищати конфіденційні дані громадян._____________________________
Хто матиме право піти на пенсію у 2021 році
Для виходу на пенсію у 2021 році потрібно мати страховий стаж не менше 28 років після досягнення чоловіками 60 років та жінками 59 років 6 місяців (з 1 квітня 2021 року – після досягнення жінками 60 років).
Про це повідомила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду в області Наталія Білозуб.
Відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році необхідний страховий стаж становитиме 35 років.
Якщо у людини на час досягнення зазначеного пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію за віком пізніше, після досягнення 63 або 65 років.
Якщо людина продовжуватиме офіційно працювати та набуде необхідний страховий стаж, то пенсія може бути призначена відразу після його набуття.
ДОВІДКА
До страхового стажу зараховується, зокрема:
- весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004
- час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
- період військової служби
- період одержання допомоги по безробіттю
- навчання у вищих, середніх спеціальних начальних закладах, в училищах із денною формою навчання зараховується до страхового стажу лише до 1 січня 2004 року. Від початку 2004 року період навчання до страхового стажу не зараховується.
Слід мати на увазі,що:
- не важливо, скільки людина фактично працювала з січня 2004 року — значення має протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за неї страхові внески до Пенсійного фонду
- безперервність стажу роботи при призначенні пенсії не дає ніяких пільг
- Пенсійний фонд України запровадив нову послугу «Автоматичне призначення пенсії», яка надається на вебпорталі ПФУ https://portal.pfu.gov.ua/ Сервіс дає змогу уникнути особистого відвідування Пенсійного фонду й заздалегідь підготувати документи, необхідні для нарахування пенсії.
Облік трудової діяльності працівника в електронній формі
5 лютого 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”.
Закон передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок, запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, автоматичне призначення пенсії за віком.
Закон запроваджує:
механізми накопичення, зберігання та використання даних про трудовий стаж працівників в електронній формі;
електронний документообіг при накопиченні, зберіганні та використанні (за згодою особи, крім випадків, передбачених законом) даних про трудовий стаж;
автоматичне, без звернення особи, призначення пенсії при досягненні пенсійного віку, без необхідності додатково звертатись та особисто відвідувати органи Пенсійного фонду України.
Прийняття Закону дасть змогу:
спростити процедури одержання інформації про набутий стаж працівників для призначення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, наприклад, у випадку тимчасової втрати працездатності;
зменшити витрати роботодавців на ведення паперового документообігу;
усунути можливі ризики і негативні наслідки втрати паперової трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації або внесення недостовірних відомостей.
Ведення трудової діяльності працівника в електронній формі забезпечить необхідні умови для автоматичного призначення пенсій на підставі наявних відомостей про стаж та сплачені внески, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування. За бажанням особа зможе додавати додаткові документи через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
_________________________________________
Кому і як підвищать пенсії в 2021 році
На 2021 рік заплановано п’ять етапів підвищення пенсій для різних категорій пенсіонерів
Січень.
Нагадаємо, що у січні проведено перерахунок пенсійних виплат у зв’язку з підвищенням із січня 2021 року показника мінімальної заробітної плати в Україні, визначеної Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (6000 грн).
Березень.
Індексація пенсій з 1 березня (планується в середньому на 11%).
Квітень.
Автоматичний перерахунок пенсіонерам, які працюють, з урахуванням заробітної плати в період роботи й набутого стажу роботи.
Для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.
Липень.
Планується підвищення прожиткового мінімуму з 1769 грн до 1854 грн та збільшення надбавок, підвищень до пенсії (надбавки за понаднормовий стаж, надбавок і підвищень учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо), збільшення мінімальної пенсії до 1 854 грн.
Встановлення щомісячної доплати до пенсії до 400 гривень для пенсіонерів віком 75-80 років та мінімальної пенсійної виплати 2500 грн за наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше.
Продовжаться виплати щомісячної компенсації в розмірі до 500 грн пенсіонерам старше 80-річного віку. Водночас буде розширене коло одержувачів таких виплат.
Грудень.
Планується підвищення прожиткового мінімуму з 1854 до 1934 гривень та збільшення надбавок, підвищень до пенсії (надбавки за понаднормовий стаж, надбавок і підвищень учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо). Мінімальна пенсія, яку отримуватимуть українці з грудня 2021 року, зросте на 80 грн і становитиме 1934 грн.
У зв’язку з підвищенням мінімальної зарплати до 6500 грн, із 1 грудня 2021-го мінімальна пенсійна виплата для людей, старших за 65 років, зі стажем 30 років для жінок і 35 років для чоловіків становитиме 2600 грн.
Преслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
__________________________________________________
Доплати до пенсії одержать 88,1 тис. непрацюючих громадян області
В області проведено перерахунок пенсійних виплат у зв’язку з підвищенням із січня 2021 року показника мінімальної заробітної плати в Україні, визначеної Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (6000 грн). Підвищені пенсії отримають 88,1 тис. непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років і мають страховий стаж: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років, мінімальна пенсія становить 2400 грн.
Про це повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко.
Перерахунок пенсій здійснено автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ. Сума збільшення пенсії у кожного пенсіонера обраховується індивідуально, оскільки залежить від того, який страховий стаж він має і який заробіток одержував, коли працював. Середній розмір підвищення склав 354,20 грн.
Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності, пенсія перераховується з урахуванням мінімальної заробітної плати, визначеної на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
За рік що минув
Протягом 2020 року середня пенсія по області зросла на 411 грн, із 2764 до 3175 грн. Вісім разів підвищували пенсії для різних категорій громадян. Зокрема, у зв’язку зі зростанням мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму; здійснено індексацію пенсійних виплат; вперше реалізовано такий амбітний план, як доплата пенсій громадянам, які досягли 80-літнього віку; у автоматичному режимі перераховано пенсії працюючих пенсіонерів; підвищені пенсійні виплати в разі втрати годувальника для членів сімей осіб, які брали безпосередню участь в АТО/ООС або забезпеченні її проведення.
___________________________________________________________________________
Головне
управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомляє
ПАМ’ЯТКА
застрахованої особи для отримання одноразової виплати відповідно до Закону
України від 04.12.2020 №1071/ІХ
ПАМ’ЯТКА застрахованої особидля отримання одноразової виплати
відповідно до Закону України від 04.12.2020 №1071/ІХ
«Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
1. Право отримання одноразової допомоги у розмірі 8 тисяч гривень мають:
наймані працівники, які:
на 10 грудня 2020 року ПРАЦЮЮТЬ за основним місцем роботи у роботодавця, діяльність якого була тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів;
середня заробітна плата яких за третій квартал 2020 року не перевищує тридцять тисяч гривень на місяць;
фізичні особи – підприємці, які:
на 10 грудня 2020 року ЗАРЕЄСТРОВАНІ 3 місяці і більше як фізичні особи – підприємці (перевірити факт реєстрації – https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search), та у 2020 році сплатили ЄСВ за себе не менше ніж за 3 місяці;
не є одночасно фізичною особою – підприємцем та найманим працівником.
Перевірка відповідності ОСНОВНОГО виду економічної діяльності роботодавця переліку видів діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи та факту нарахування та сплати ЄСВ здійснюватиметься засобами Порталу ДІЯ автоматично при поданні заяви.
Перевірити зарахування стажу (сплату ЄСВ), розмір заробітної плати можливо за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer на вебпорталі Пенсійного фонду України (знадобиться електронний підпис, Bank ID або Mobile ID (GOV ID).
2. Строки звернення за виплатою
Заява на виплату одноразової допомоги застрахованим особам подається до 21 грудня 2020 р. включно.
3. Порядок звернення за виплатою
Заява для отримання одноразової допомоги застрахованим особам заповнюється ВИКЛЮЧНО в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Як отримати послугу на порталі?
Знадобиться кваліфікований електронний підпис для авторизації у порталі.
Зареєструватися чи авторизуватися, якщо особа вже зареєстрована, у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
У розділі “Послуги” обрати “Одноразова матеріальна допомога ФОПам та найманим працівникам”.
Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.
Необхідно підтвердити поточне місце роботи.
Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.
Перевірити та надіслати заповнену заяву.
Очікуйте повідомлення про зарахування виплати в банк.
Як отримати послугу у застосунку?
1. Завантажити застосунок Дія за посиланням: https://go.diia.app
2. Авторизувати у застосунку через свій Приват24, Monobank, або BankID НБУ.
3. У розділі “Послуги” натиснути “Отримати допомогу”.
4. Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.
5. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.
6. Очікуйте сповіщення про опрацювання заяви.
4. Заповнення заяви
У заяві автоматично формуються:
реєстраційний номер облікової картки платника податків АБО серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
адреса місця проживання;
належність найманого працівника чи фізичної особи – підприємця до категорій осіб, які мають право на виплату одноразової допомоги (підтверджується шляхом проставлення відповідної позначки в заяві).
Застрахованою особою вноситься номер банківського рахунка заявника – за стандартом IBAN (одноразова допомога виплачується виключно на банківський рахунок. У разі відсутності банківського рахунку, його необхідно відкрити у будь-якому обраному банку),
Заява вважається поданою у разі заповнення ідентифікованою особою всіх полів форми.
Відповідальність за недостовірні відомості
У разі подання недостовірної інформації допомога підлягає поверненню.
Якщо особа не поверне кошти добровільно протягом 10 робочих днів з дня надсилання рішення територіального органу Пенсійного фонду про відшкодування одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, вони будуть стягнуті державною виконавчою службою в примусовому порядку.
Рішення про відшкодування одноразової матеріальної допомоги буде розміщено на вебпорталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer із одночасним SMS повідомленням, за наявності мобільного номеру телефону.
_____________________________________________________
З 1 грудня відбувся перерахунок пенсій
З першого грудня ц.р., у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, в області проведений перерахунок пенсій 281,1 тис. особам. В результаті перерахунків збільшено розмір пенсій 177,1 тис. особам. Середній розмір підвищення становить 37,8 грн.
Про це повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко.
Перераховані пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену їм дату починаючи з 4 грудня. Перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” з 1 грудня підвищуються розміри прожиткового мінімуму для різних груп населення. Зокрема, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшується із 1712,00 до 1769,00 грн.
Це є підставою для перерахунку мінімального розміру пенсії за віком, мінімальних пенсійних виплат, надбавок і підвищень до пенсій, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму. З 1 грудня мінімальна пенсійна виплата не може бути нижчою за 1769,00 грн.
Зростає мінімальний розмір пенсії за віком, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, пенсії військовослужбовцям та членам їх сімей, пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС та щомісячна державна адресна допомога інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Також зростають:
- доплата за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
- пенсії за особливі заслуги;
- надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;
- підвищення учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни, членам сімей ветеранів війни, щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій, державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни;
- підвищення жертвам нацистських переслідувань і членам їх сімей;
- доплата шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на
місяць з 01.12.2020 - 2189,00 грн. (був 2118,00 грн.). проведено перерахунок
надбавки, передбаченої Законом України “Про донорство крові та її компонентів”,
розмір надбавки склав — 218,90 грн. (був 211,80 грн.).
_______________________________________________________
Мінімальну пенсію 65-річним підвищили
З 1 вересня на Чернігівщині майже 63,5 тис. непрацюючих пенсіонерів отримують перераховану пенсію. Мінімальний розмір пенсії для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, зростає з 1889,20 грн до 2000 грн. Про це повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено підвищення мінімальної заробітної плати з 4 723 до 5 000 гривень. Така зміна є підставою для збільшення мінімального розміру пенсії за віком для непрацюючих пенсіонерів, які досягли 65 років та мають страховий стаж 35 років — чоловіки та 30 років — жінки. Відповідно до чинного пенсійного законодавства, розмір пенсії у таких пенсіонерів має складати не менше 40 відсотків від мінімальної заробітної плати.
Крім цього, слід мати на увазі, що до зазначеного розміру можуть встановлюватись доплати, зокрема за понаднормовий стаж, підвищення чи надбавки передбачені законодавством.
Для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.
Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перераховано пенсії майже 63,5 тис. пенсіонерів. Середній розмір підвищення склав сорок дві гривни.
Перераховані пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену їм дату починаючи з 4 вересня. Перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі.
Довідково
Для осіб, що мають страховий стаж не менше, як 30 років (жінки), 35 років (чоловіки), мінімальна пенсійна виплата становить 2100 грн, а для громадян, старших за 80 років, які мають страховий стаж не менше як 20 років (жінки) і 25 років (чоловіки), мінімальна пенсійна виплата становить 2600 грн.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
До уваги роботодавців! Є можливість допомогти своїм працівникам.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області запрошує роботодавців надати до Пенсійного фонду України, через вебпортал електронних послуг (https://portal.pfu.gov.ua/) , відскановані копії трудових книжок працівників, які перебувають на даний час у трудових відносинах з вашою установою.
Це особливо важливо для тих співробітників, які набувають у наступних місяцях поточного року право на пенсію.
«Електронна трудова книжка» - це копія оцифрованої паперової трудової книжки працівника. Роботодавці можуть надавати інформацію про трудову діяльність у вигляді сканованих копій передбачених законодавством документів, засвідчених кваліфікованим електронним підписом.
Пенсію можна оформити в "в один дотик"
Без черг та відвідування установ Фонду, що дуже слушно в умовах карантину, майбутній пенсіонер може зареєструватися на вебпорталі електронних послуг, заповнити відповідну анкету, завантажити усі документи, необхідні для отримання пенсійного забезпечення, підписати заяву електронним підписом і відправити в ПФУ та отримати пенсійне посвідчення.
Підготував Ігор СТУЖУК
Три кроки до електронних послуг Пенсійного фонду України:
1. Особисто звернутись до сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в області для оформлення заяви (у разі необхідності, фахівці Фонду допоможуть Вам у її заповненні). Документи, необхідні для ії оформлення: паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер).
2. Отримати у фахівців “реєстраційний код” для реєстрації на веб-порталі ПФУ.
3. Зайти на веб-портал ПФУ в мережі Інтернет та заповнити реєстраційну форму.
P.S.Після реєстрації на введену Вами електронну адресу надійде лист, необхідний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження реєстрації, Ви отримаєте повідомлення веб-порталу про успішне закінчення реєстрації.Пенсійний фонд України почав виплачувати проіндексовані пенсії
У травні цього року Пенсійним фондом України проведено індексацію пенсій переважній більшості пенсіонерів області. Більш докладно про перерахунки пенсій ми попросили розповісти начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрія Юрченка.- Юрію Дмитровичу, кому підвищили пенсійні виплати?- В області автоматично (без особистих звернень) проведено перерахунок пенсій 283,6 тис. пенсіонерам. Із перерахованих пенсій розмір підвищено для 242,7 тис. пенсіонерів (79,3 % від загальної чисельності цивільних пенсіонерів). Середній розмір підвищення складає 200,38 грн. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» Пенсійним фондом України проведено індексацію пенсій з 1 травня поточного року. Виплата проіндексованих пенсій проводиться з 4 травня 2020 року у встановлені пенсіонерам дати виплат шляхом зарахування на рахунки в банках або через АТ «Укрпошта». На підвищення пенсійних виплат пенсіонерам області додатково спрямовано 48,6 млн грн.На підвищення з 1 травня цього року можуть розраховувати ті, хто отримує пенсії за віком, по інвалідності, з причин втрати годувальника, за вислугою років.Нагадую, що для отримання перерахунків та доплат додатково звертатися до працівників Пенсійного фонду не потрібно. Гроші надійдуть на банківську картку, або ж їх доставлять листоноші «Укрпошти».- Як проводиться індексація пенсій?- Індексація пенсій проводиться з минулого року шляхом перерахунку раніше призначених пенсій.При цьому враховується збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Відповідно постанови Уряду даний перерахунок в цьому році проведений з використанням коефіцієнта збільшення показника середньої зарплати для обчислення пенсії в розмірі 1,11. Це означає, що на 11% збільшено показник середньої зарплати, з урахуванням якого проведено відповідний перерахунок 01.03.2019 (4404,35 грн х 11% =4888,83 грн). Під час обчислення пенсій чорнобильцям з 1 травня, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків, враховується показник середньої заробітної плати збільшений з 01.03.2019 (1086,71 грн х 11% = 1206,25 грн). Крім цього, враховується страховий стаж, розмір заробітної плати, середня заробітна платня за певні періоди і т.д. Коефіцієнти страхового стажу та коефіцієнти заробітку вираховуються органами Пенсійного фонду індивідуально для кожної людини. ВАЖЛИВО Якщо ж навіть з урахуванням всіх надбавок та індексації розмір підвищення, в результаті перерахунку, не досягає 100 грн, пенсіонеру встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Також слід зазначити, що розмір пенсійних виплат у одержувачів пенсій, призначених згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які набули необхідного страхового стажу (35 років чоловіки та 30 років жінки), не може бути нижчим 2100 гривень.
- Хто не отримає підвищення ?Деякі категорії пенсіонерів не належить до тих, чиї пенсії індексують. Це переважна більшість осіб, які отримують пенсії за спеціальними законами (державні службовці та прирівняні до них особи, працівники прокуратури, колишні судді) за виключенням тих, у яких розмір пенсії за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»вищій ніж розмір за нормами спеціальних законів. Таким особам пенсія перераховується за матеріалами пенсійних справ з 1 травня цього року (без особистого звернення). Підвищення не отримують пенсіонери, які одержують максимальні та мінімальні ( в т. ч. соціальні) пенсії, та ті, кому виплати вперше призначили у 2018, 2019 і 2020 роках.
Цитата «Розмір пенсійних виплат у одержувачів пенсій, призначених згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які набули необхідного страхового стажу (35 років чоловіки та 30 років жінки), не може бути нижчим 2100 гривень»Пенсійний фонд України почав виплачувати проіндексовані пенсії
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» Пенсійним фондом України проведено індексацію пенсій з 1 травня. Виплата проіндексованих пенсій буде проводиться з 4 травня 2020 року у встановлені пенсіонерам дати виплат шляхом зарахування на рахунки в банках або через АТ «Укрпошта».
Про це повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко.
В регіоні перерахунок пенсії проведено автоматично (без особистих звернень) 283,6 тис пенсіонерам. Із перерахованих пенсій розмір підвищено для 242,7 тис пенсіонерів. Середній розмір підвищення складає 200,38 грн.
Зокрема, чисельність пенсіонерів в області за розміром підвищення становить:
- 100 грн – 55 %
- від 100,01грн до 400 грн - 36,4 %
- від 400,01грн до 500 грн – 4,8 %
- від 500,01 грн до 700 грн – 1,9 %
- від 700,01 грн до 1000 грн – 1,3 %
- понад 1000 грн 0,6 %
Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, у розмірі 1,11. Відповідно до згаданого рішення Уряду, розмір підвищення в результаті перерахунку не може бути менше 100 гривень.
Крім того враховано, що розмір пенсійних виплат у одержувачів пенсій, призначених згідно Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які набули необхідного страхового стажу (35 років чоловіки та 30 років жінки), не може бути нижче 2100 гривень.
Довідково
1. Перерахунок пенсій проведено згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.
2. Перерахунок проведено для осіб, які отримують пенсії, призначені згідно із законами «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з з військової служби, та деяких інших осіб» (з числа військовослужбовців строкової служби); «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» (отримують пенсію у розмірі відшкодування фактичних збитків).
Працюючим пенсіонерам перераховано пенсії
З 1 квітня проведено перерахунки пенсій особам, які продовжують працювати після виходу на пенсію. 5,2 тис пенсіонерів в Чернігівській області збільшено розмір пенсій у зв’язку з урахуванням страхового стажу та заробітної плати. Середній розмір підвищення становить 134 грн. Пенсіонери, які мають право на підвищення пенсії, пенсію в новому розмірі отримають у квітні поточного року.
Даний перерахунок стосується виключно тих пенсіонерів, які після виходу на пенсію продовжували працювати, набули страхового стажу, але свого часу не звернулися до Пенсійного фонду. Це – стандартний перерахунок, який проводився, починаючи з 1 січня 2004 року через кожних 2 роки для пенсіонерів, які продовжували працювати відповідно до ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відмінність полягає у тому, що якщо раніше такий перерахунок здійснювався лише за заявою людини, то тепер проводитиметься автоматично щороку з 1 квітня, незалежно від того звернеться людина чи ні. Перерахунок проведено тим особам, які станом на 1 березня 2018 року набули додаткового страхового стажу 24 місяці, або тим, які не набули такого страхового стажу, але на цю дату пройшло не менше двох років після призначення чи попереднього перерахунку пенсії.
Перерахунки проводяться автоматизовано, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір доплат розраховується індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Виплата перерахованих пенсій, компенсацій, грошової допомоги буде проведена в звичайному порядку через банки або доставлена додому листоношами Укрпошти.
Пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Ціна неуважності - зменшення розміру пенсійЄСВ звітність, яку подають роботодавці щодо своїх працівників, доволі складна тому, звичайно ж, можливі і помилки. Але ціна неуважності - зменшення розміру пенсій та страхового стажу в майбутньому, правильність обчислення допомоги по безробіттю, лікарняному, та іншим соціальним виплатам тощо. І навіть якщо платники єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховували та сплатили ЄСВ , але припустилися помилок в наданні персональних даних – людині стаж не зараховується.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області просить роботодавців не зволікати та перевірити достовірність поданої звітності ЄСВ в кабінеті страхувальника вебпорталу ПФУ, а у разі виявлення помилок — усунути їх та подати виправлені звіти до органів податкової служби для своєчасного завантаження інформації про Ваших працівників до Реєстру застрахованих осіб.
Щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірності даних, Пенсійний фонд надає можливість кожній особі перевіряти інформацію про власний страховий стаж та розмір заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, в її персональній обліковій картці.
Ознайомитись з нею можна зареєструвавшись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України( https://portal.pfu.gov.ua/).
ВАЖЛИВОКористувачам вебпорталу за допомогою електронного цифрового підпису можливо самостійно змінити некоректні відомості: прізвище, ім’я, по батькові; дату і місце народження, стать; громадянство; серію та номер паспорта; номер телефону; адресу місця проживання. Для цього необхідно лише заповнити в Особистому кабінеті застрахованої особи «Анкету для зміни даних в реєстрі застрахованих осіб», прикріпивши відповідні скановані документи.Пенсії для ветеранів праці та військових підвищилисяЗ першого січня 2020 року 67,1 тис. непрацюючих пенсіонерів Чернігівщини, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше від 30 років для жінок та 35 років – для чоловіків, отримають підвищенні пенсії. Разом з тим розмір пенсії для даних категорій громадян не може складати менше 2000 грн. Про це повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко.
Перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Середній розмір підвищення склав 115 грн. Для працюючих пенсіонерів, які досягли зазначеного віку, перерахунок пенсій із використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності. Пенсіонерам, які досягнуть 65-річного віку в 2020 році, такі перерахунки проводитимуться з дня досягнення відповідного віку за наявності необхідного страхового стажу.
«Мінімалка» збільшилися до 1889 грн а платять, як мінімум, 2000 грн.
Для осіб які досягли 65 років і мають тривалий страховий стаж, мінімальний розмір пенсії за віком встановлено в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати (4723 грн), визначеної Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік». Фактично їхня мінімальна пенсія збільшилася до 1889,2 грн, але, крім цього, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 543 від 26 червня 2019 року в разі, коли щомісячний розмір пенсійних витрат, з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень і т.д. не досягає 2000 грн, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З Нового року – нові пенсії для колишніх військовослужбовців.
Нещодавно прийнято довгоочікуване урядове рішення щодо продовження поетапного підвищення пенсій представникам силових органів, яке було ініційоване два роки тому. Якщо з 1 січня 2018 року на підставі урядового рішення від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби , та деяких інших категоріям осіб» колишнім військовослужбовцям було виплачено 50% суми підвищення пенсії, протягом 2019 року виплачувалося 75% суми підвищення, то з 1 січня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремими категоріям громадян» буде виплачуватися 100%. Таким чином за два роки військові пенсії стануть більшими приблизно вдвічі.
Наразі автоматизований перерахунок пенсій представників силових структур завершений і підготовлена виплатна документація. У результаті проведеного перерахунку пенсійні виплати чернігівських військовослужбовців, в порівнянні з груднем минулого року, зросли в середньому на 389 грн, а середня пенсія досягла 5178 грн.
ДовідкаУ 2019 році в Україні було проведено 5 перерахунків пенсій – у січні, березні, квітні, липні, грудні. Середній розмір пенсій в області на 1 січня 2020 року складає 2764 грн, що на 69 % перевищує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. У порівнянні з першим січнем минулого року середній розмір пенсії в регіоні збільшився на 401 грн.
Віддалені робочі місця стають ближчими до людейУ всіх районах області пенсійники почали обслуговувати громадян з використанням мобільного обладнання на віддалених робочих місцях. Про це повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко. Віднині кожен мешканець області зможе отримати усі послуги, що надаються в ПФУ, не лише у стаціонарних центрах Фонду, а й у фахівців, які працюють на 30 віддалених робочих місцях, 19 з яких знаходяться в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ), 11 — в центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП), сільських, селищних радах, в тому числі, в Ніжинському державному педуніверситеті імені М. Гоголя.Була проведена копітка робота щодо впровадження нових стандартів обслуговування громадян у глибинці області. Закуплено 24 комплекти ноутбуків, сканерів для роботи на відділених робочих місцях та всіх сервісних центрів нашого регіону. Підготовлені до роботи та активовані електронні ключі eToken для спеціалістів управління обслуговування громадян. Це дозволяє посадовцям пенсійної служби мати захищений доступ через мережу Інтернет до любої пенсійної справи громадян. На початок жовтня на віддалених робочих місцях, з використанням мобільних пристроїв, надано більш ніж 190 послуг: видача довідок ОК-5, ОК-7, довідок про доходи, надані консультації щодо призначення пенсій, проведена реєстрація користувачів на веб - порталі, прийнятті заяви для виготовлення електронного та паперового пенсійних посвідчень тощо.
Пенсійний фонд кардинально змінює технологію обслуговування громадян Пенсійний фонд України запровадив нову модель звернення громадян за призначенням пенсії в «один дотик».Про це повідомив 30 серпня на брифінгу для ЗМІ начальник головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко. «Ми кардинально змінюємо технологію обслуговування громадян. Послуга «в один дотик» - це одне відвідування установи для того, аби забрати пенсійне посвідчення», - наголосив Юрій Юрченко.Сервіс передбачає:-подання документів для призначення пенсії дистанційно в електронному вигляді (заява та копії документів, завірені електронним підписом);-після прийняття рішення про призначення пенсії повідомлення про необхідність звернення до сервісного центру за отриманням пенсійного посвідчення.Сервіс призначення пенсії в «один дотик» є однією зі складових частини системи надання послуг у сфері пенсійного забезпечення в електронній формі («Е-ПЕНСІЯ»), що реалізується Пенсійним фондом України і включає заходи з переведення в електронну форму надання послуг та організації обміну даними з державними реєстрами для зменшення паперового документообігу при наданні послуг.Впровадження такої системи спрощує взаємодію громадян з Пенсійним фондом України, дозволяє зменшити витрати часу осіб, які звертаються за призначенням пенсії, забезпечує максимально комфортні умови для отримання послуг, не виходячи з дому.«Е-пенсія» — признач пенсію в «один дотик»Віднедавна Пенсійний фонд України запровадив нову модель звернення громадян за призначенням пенсії в «один дотик»: заявник подає необхідні документи дистанційно в електронному вигляді, а після їх розгляду має відвідати сервісний центр, аби забрати пенсійне посвідчення. Тобто послуга «е-пенсія» передбачає лише одне відвідування органу ПФУ.Детально про роботу нового сервісу розповів сьогодні на брифінгу в Чернігівській облдержадміністрації начальник Головного управління Пенсійного фонду України в області Юрій Юрченко.— Впровадження такої системи спрощує взаємодію громадян з Пенсійним фондом, зменшує витрати часу кожного, хто звертається за призначенням пенсії, а також забезпечує максимально комфортні умови для отримання послуг, не виходячи з дому, — зазначив Юрій Юрченко і додав, що послуга є безкоштовною. Її переваги вже оцінили 22 жителі Чернігівщини.Щоб скористатися сервісом, потрібен доступ до інтернету, електронний цифровий підпис (до речі, можна отримати в органах Державної фіскальної служби) та сканований пакет документів. Зареєструвавшись на вебпорталі електронних послуг, слід дотримуватися інструкцій: заповнити відповідну анкету, завантажити документи, підписати заяву електронним підписом і відправити її до ПФУ. Термін розгляду — 10 днів. Зі сформованою електронною пенсійною справою можна ознайомитися в будь-якому відділенні. Оригінали всіх необхідних документів особа має пред’явити, коли забиратиме посвідчення.Заступник начальника управління інформаційних систем та електронних реєстрів Головного управління ПФУ в області Олексій Сорокін продемонстрував алгоритм дій для користування сервісом.Варто зазначити, що традиційний прийом громадян (коли приймаються документи в паперовому вигляді) ніхто не відміняв. За словами Юрія Юрченка, згодом презентують мобільний додаток послуги «е-пенсія».До речі, на вебпорталі електронних послуг ПФУ працює низка інших сервісів для пенсіонерів, застрахованих осіб та страхувальників. Наприклад, пенсіонери можуть отримувати безкоштовне СМС-повідомлення про призначення та перерахунок пенсії, а працюючі — про сплату страхових внесків роботодавцем та розмір страхового стажу особи.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
Запровадження електронного пенсійного посвідчення
Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.11.2017 № 26-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2017, затверджено новий Порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії. Згідно з цим Порядком, пенсійні посвідчення можуть виготовлятися як у паперовій формі, так і у вигляді платіжної картки, яка є одночасно пенсійним посвідченням.
Усі категорії пенсіонерів, які отримують пенсійні виплати через Державний Ощадний банк України, відтепер мають можливість отримати електронне пенсійне посвідчення (ЕПП).
Електронне пенсійне посвідчення- поєднує функції пенсійного посвідчення та банківської платіжної картки, містить електронну інформацію про власника та електронний підпис.
За його допомогою можна отрима ти пенсію, просто і швидко сплатити за комунальні послуги через інтернет, розрахуватись за покупку в магазині та мати доступ до безлічі інших онлайн-послуг. Також, людина може отримати доступ до пенсійної справи, до даних про стаж та заробітну плату, користуватися іншими сервісами державних органів, подавати заяви та запити до органів Пенсійного фонду України, не відвідуючи їх особисто.
Пенсійне посвідчення нового зразка надає право власникові користуватися всіма пільгами, які належать йому, як пенсіонерові.
Щоб отримати модернізований пенсійний документ, необхідно звернутись до Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку та подати заяву на виготовлення посвідчення, долучивши такі документи: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та фотокартку розміром 2,5 х 3 см.
Виготовлення електронного пенсійного посвідчення для пенсіонера є безкоштовним.
Для отримання додаткової інформації телефонуйте до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за номером 2-35-02.
Ніжинське об’єднане управління
Пенсійного фонду України
Про перерахунок пенсій з 1 травня 2016 року
З 1 травня 2016 року у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до1130,00 грн., визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Ніжинським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України проведено масовий перерахунок пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму. Розмір підвищення кожному пенсіонеру розраховується індивідуально.
Так, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімумуперераховані, зокрема:
- мінімальні розміри пенсій за віком, які призначені до 01.10.2011 року, за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу та які призначені або перераховані з урахуванням стажу та заробітку після 01.10.2011 року за наявності у чоловіків 35, а у жінок – 30 років страхового стажу та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,
- надбавки до пенсій за понаднормовий стаж, що обчислені виходячи з розміру прожиткового мінімуму, – не працюючим пенсіонерам;
- мінімальні розміри пенсій по інвалідності учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
- мінімальні розміри пенсій шахтарям;
- мінімальні пенсійні виплати для інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, та інвалідам війни й учасникам бойових дій;
- підвищення до пенсій ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань;
- надбавки особам, які мають статус Почесного донора України;
- надбавки на утриманців відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».
Виплата пенсій в перерахованих розмірах буде проведена в травні поточного року. Перераховано 27359 пенсійних виплат, середній розмір підвищення склав51,77 грн.
Непідлягаютьперерахункуз 01.05.2016 року:
- розміри пенсій за віком за відсутності повного страхового стажу;
- розмір пенсії в разі втрати годувальника, обчислений відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, на двох та більше утриманців, один з яких працює;
- розмір підвищення дітям війни відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни";
- розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- розмір підвищення особам, яким виповнилося 100 років і більше відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 908;
- вивільненим у зв’язку з закриттям Чорнобильської АЕС;
- розміри пенсій пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Працюючим пенсіонерам після звільнення з роботи або припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, пенсія перераховуватиметься з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Пенсіонери, які працюють, можуть і надалі здійснювати перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" через кожні два роки роботи з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Додаткову інформацію можна отримати вНіжинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України
за телефоном2-07-35
Щодо зміни рахунків Ніжинського об’єднаного управлінняПенсійного фонду України
У зв’язку із перейменуванням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України” управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі-вНіжинське об’єднане управління Пенсійного фонду України(Код ЄДРПОУ 37716087), в філії Чернігівське обласне управління АТ “Ощадбанк” ( МФО 353553) 25 березня 2016 року відкрито нові поточні рахунки :
-поточний рахунок № 25600304036844для обліку коштів для фінансування пенсійних виплат;
-поточний рахунок № 25604300036844для акумуляції збору на обов’язкове державне пенсійне страхування;
-поточний рахунок № 25603301036844 для акумуляції страхових внесків від підприємств, організацій і установ (4%,32% 42%);
-поточний рахунок № 25602302036844для акумуляції страхових внесків від застрахованих осіб (1% -5%);
Інформація про відповідність рахунків перейменованого управління:
Управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі |
Ніжинське об’єднане управління Пенсійного фонду |
25602300292572 |
25600304036844 |
25600928101003 |
25604300036844 |
25609928102003 |
25603301036844 |
25601928100003 |
25602302036844 |
Просимо, починаючи із 29.03.2016р., перерахування коштів здійснювати на нові рахунки.
Ніжинське об’єднане управління
Пенсійного фонду України
Уряд підвищив виплати до Дня Перемоги
Кабінет Міністрів ухвалив постанову від 2 березня 2016 р. № 141 “Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”
В урядовому документі встановлено розміри та порядок виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни, особам, котрі мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” а також жертвам нацистських переслідувань.
Отже, згідно з рішенням уряду, виплату щорічної разової грошової допомоги передбачено в таких розмірах:
1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, ґетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
I групи - 2975 гривень;
II групи - 2600 гривень;
III групи - 2310 гривень;
2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень;
3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною - 2975 гривень;
4) членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 465 гривень;
5) учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 170 гривень.
2016 року розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги порівняно з 2015 роком збільшено на 5 відсотків.
Начальник Ніжинського об’єднаного
управління Пенсійного фонду України
А.Севостьянчик
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі - Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року, належать до інвалідів війни.
На підставі виписок з актів огляду у МСЕК, в яких зазначено. причину інвалідності "Поранення, каліцтво, контузія чи інші ушкодження здоров'я, одержані під час участі у Революції Гідності", призначення пенсій зазначеним особам за наявності необхідного страхового стажу здійснюється згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
Надання додаткових документів, які підтверджують зв'язок інвалідності з пораненням, каліцтвом, контузією чи іншим ушкодженням здоров'я, одержаними під час участі у Революції Гідності, чинним законодавством не передбачено.
Пенсія по інвалідності обчислюється в розмірах, визначених Законом, при цьому до пенсії встановлюються виплати, передбачені для інвалідів війни (підвищення, цільова грошова допомога). Мінімальна пенсійна виплата встановлюється в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій", для інвалідів війни І групи - 285 відсотків, II групи - 255, III групи - 225 прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щодо строків призначення пенсій, то вони визначаються згідно статті 45 Закону. У випадку, коли мала місце зміна причини інвалідності (із загального захворювання на поранення, каліцтво, контузію чи інші ушкодження здоров'я, одержані під час участі у Революції Гідності), після надходження довідки МСЕК мінімальна пенсійна виплата, як інваліду війни, встановлюється з дати, з якої змінено причину інвалідності, в тому числі, коли МСЕК робить залік за період до дати огляду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1055 від 16.12.2015 року „Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України”управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинськомурайоні Чернігівської областіперейменовано (згідно додатку 2 постанови № 1055 від 16.12.2015 року) наНіжинське об’єднане управління Пенсійного фонду України.
На виконання Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” прийнятого 24.12.32015 року (законопроект № 3689), Пенсійним фондом України 28 та 29 грудня поточного року проведено фінансування коштів для виплати пенсії січня 2016 року через рахунки одержувачів у банках — за датами виплати по 23 січня 2016 року включно, через національного оператора поштового зв’язку — за датами виплати по 8 січня 2016 року включно.
Виплата і доставка пенсій за вищевказаними датами буде здійснена в термін до 01.01.2016 року.
З 1 грудня 2015 року набуває чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265».
Постановою передбачено, що з 01.12.2015 мінімальна пенсійна виплата у інвалідів ІІІ групи з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених
законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не може бути менше 1074,00 грн.
На виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (№71-VIII від 28.12.2014) у зв’язку із набранням чинності змін до Податкового кодексу України з 01.01.2015 року податок на доходи фізичних осіб справляється із суми пенсій, включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону, або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення.
Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.
З 01.01.2015 року змінено ставку податку на доходи фізичних осіб: 15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, що не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 1 січня звітного року (у 2015 році 1218,00*10=12180,00). Для суми пенсії, що перевищує 10 мінімальних зарплат, застосовується ставка 20 відсотків.
Наприклад:
1. Для пенсії, яка складає на місяць 4000,00 грн., базою оподаткування є 346,00 грн.(4000,00-3654,00), до якої застосовується ставка 15%. Розмір податку – 51,90 грн., до виплати пенсіонеру належить
3948,10 грн.
2. Для пенсії, яка складає 18000,00 грн. на місяць, базою оподаткування є 14346,00 грн., де податок для суми 12180,00 грн. (1218,00*10) розраховується в розмірі 15% (1827,00 грн.), для суми 2166,00 грн.
– 20% (433,20 грн.). Розмір податку – 2260,20 грн., пенсія до виплати – 15739,80 грн.
Розмір пенсії до виплати у лютому 2015 року буде визначений з урахуванням суми утриманого податку за січень і лютий поточного року.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення зміни до статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника – пенсії призначаються в розмірі 70% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого)годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї.
Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90% грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім’ї.
У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
Також з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення зміни до статті 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 1898 грн. (949 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений з 01.01.2015 х 2).
Перерахунок пенсії особам які отримують пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в зв'язку з набранням чинності вищезгаданих Законів, проведений в грудні 2014 року і пенсія за січень 2015 року виплачена в перерахованих розмірах.
Особам, які мають право на призначення пенсії у випадку втрати годувальника відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по всіх питаннях необхідно звертатись до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі, яке знаходиться за адресою вул. Шевченка, 21 Ж, м. Ніжин.
Начальник відділу з призначення пенсій Г.О.Захарченко
В.о.начальника управління Л.Є.Богданович