Яніна (Грецька Республіка) Ιωάννινα (Ελληνική Δημοκρατία) Jannina (Greece)

Яніна (Грецька Республіка) Ιωάννινα (Ελληνική Δημοκρατία) Jannina (Greece)


Місто на заході Греції на березі озера Яніна,

столиця ному Я́ніна і головне місто історико-географічної області Епір

Площа: 47,4км² Населення: 70 203 (2001).


Місто на заході Греції на березі озера Янінастолиця ному Я́ніна і головне місто історико-географічної області Епір. Площа грецького міста - побратима: 47,4 км². Населення Яніни: 70 203 (за переписом 2001).

Місто Яніна засноване близько 510 р. візантійським імператором Юстиніаном I і було назване Яніною, (грец. Ιωάννινα), адже покровителем міста був Святий Іоанн. Перша згадка про місто датується 527 р. істориком Прокопієм, який описує заснування міста. Проте офіційне згадування назви міста Яніна датується 879 роком в Актах Константинопольських, а саме Акт Синоду 879 року згадує Захарію, єпископа Яніни.

Історичні події міст Яніни та Ніжина вельми схожі. Обидва міста зазнавали руйнувань після приєднання до тодішніх імперій. Так, для прикладу, смерть Токко 1430 року ознаменувала падіння Яніни під натиском Османської імперії, яка щоправда надала місту певні привілеї в обмін на його повне підпорядкування. 1611 року спалахнуло селянське повтання під керівництвом Діоніса Філософа, єпископа Лариси. В результаті місто втратило свої привілеї, а всіх християн вигнали з міста. В цей же період часу у Ніжині внаслідок московсько-литовської війни (15001503) Ніжин у складі чернігово-сіверських земель відійшов до Московії.

З 1514 року використовується назва Ніжин. Гетьман Ружинський Остафій Іванович утворив Ніжинський козацький полк.

У середині 1610-х років Ніжин потрапляє під владу Речі Посполитої й набуває статусу прикордонного міста. В 1618 р. за Деулінською угодою, згідно з якої вся Сіверська земля з Черніговом входить до польсько-литовської держави, Ніжин офіційно закріплюється за Річчю Посполитою і входить до складу Київського воєводства. Король Речі Посполитої Сигізмунд ІІІ Ваза почав зміцнювати основні міста, і на місці старого городища зведено нове місто і земляну цитадель.

1869 р. більша частина Яніна була знищена вогнем. Розпочалась грандіозна реконструкція завдяки ініціативі Ахмет-Рашим-паші, префекта Яніни. Також значну фінансову підтримку здійснювали вихідці з Яніни, що проживали в Європі.

По завершенню Балканських воєн Яніна була включена до складу незалежної Греції 21 лютого 1913 р. У майбутньому місто не оминули Малоазійська катастрофа та подальший обмін населенням. 1944 року нацисти вивезли більшість єврейської громади міста до концтабору Аушвіц, решта євреїв були вбиті чи закатовані у Яніні.

В місті базуються Університет Яніни та археологічний музей Яніни. Найбільша туристична атракція — Янінська фортеця, а також місто розташоване на березі одного з найгарніших та найбільших озер Греції, однойменного до назви міста.

Ніжин відомий великою грецькою діаспорою. Треба відзначити, що греки з-за кордону вже давно почали виявляти цікавість до греків Ніжинщини, їхньої багатої культурно-історичної спадщини. Першою ластівкою у стосунках двох міст (Ніжина та Яніни) став лист, який надіслав ще у 1984 році на адресу Ніжинського краєзнавчого музею відомий грецький історик, професор університету в м. Яніни п. Христос Ласкаридіс, автор цілого ряду праць з історії греко – слов’янських та греко – українських зв’язків. У 1993 році, з нагоди 1000-літнього ювілею Ніжина, п. Ласкаридіс відвідав Ніжин і після того побував у нашому місті вже тричі.

Одержали подальший розвиток і зв'язки Ніжина з громадою грецького міста Яніна, звідки походила більшість ніжинських греків. Так, в жовтні 2000 року наше місто відвідала представницька делегація з м. Яніна, до складу якої увійшли члени Ассоціації випускників училища братів Зосимів на чолі з керівниками п. Фріксосом Пурлісом та Спіросом Ерголавосом.

Улітку 2002 року цей дружній візит знайшов несподіване продовження. Ніжин у супроводі керівника Федерації Грецьких Товариств України Олександри Іванівни Проценко-Пічаджи відвідала делегація на чолі з мером міста Яніна паном Папаставру.

Зрештою, в жовтні 2004 року з дружнім візитом м. Яніну відвідала ніжинська делегація на чолі з ніжинським міським головою та головою Товариства імені братів Зосимів Л.І.Приплавко-Мілосовою. Під час зустрічі з представниками муніципалітету м.Яніна було урочисто підписано Договір про побратимство та Програму співробітництва між двома спорідненими містами.

23 червня 2019 року ніжинські греки зустрічали велику делегацію з міста Яніна. Зустріч відбулась з нагоди храмового свята кафедрального собору Всіх Святих Православної Церкви України в Ніжині. Це вже в п’яте, коли до міста завітала делегація з міста Яніни (Греція) у складі 52 чоловік. Це представники мерії та асоціації випускників школи Зосимадів. У великій залі виконавчого комітету відбулась офіційна зустріч міського голови Анатолія Лінника з представниками мерії міста Яніни та асоціації випускників школи Зосимадів. Міський голова наголосив на важливості українсько-грецьких відносинах та висловив переконання у подальшій спільній реалізації ініціативних справ, заснованих на взаємній довірі, громадській активності та двосторонній співпраці. В ході зустрічі з керівництвом міста представники мерії міста Яніни запевнили, що будуть робити все можливе для відбудови грецьких пам’яток архітектури, які знаходяться на території міста Ніжина.