Про роботу Ніжинського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

На виконання соціальних ініціатив Президента України до штатів Ніжинського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у липні минулого року було введено посади фахівців із соціальної роботи. На сьогодні у Центрі працюють 13 таких фахівців та 6 спеціалістів відділу соціальної роботи.

Соціальна робота Центру реалізується через спеціалізовані формування "Служба соціальної підтримки сімей", "Консультаційний пункт при жіночій консультації Ніжинського пологового будинку", "Школа волонтерів".

Протягом поточного року соціальною роботою охоплено 5496 клієнтів, яким було надано 69460 індивідуальних соціальних послуг.

Ніжинським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді реалізуються такі пріоритетні напрямки його діяльності.

Центр забезпечує раннє виявлення, облік сімей і осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах, та здійснює з ними соціальну роботу. У банку даних сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах, цього року перебували 259сімей, в яких виховується 425 дітей. Соціальним супроводом Центру охоплено 201сім'ю, в якій виховується 335 дітей. Упродовж року з позитивним результатом завершено соціальний супровід79 сімей. Супровід решти сімей триває.

Протягом цього року відбулось 11 засідань координаційної ради питань взаємодії суб'єктів соціальної роботи із сім'ями та особами, що опинились у складних життєвих обставинах.

Результатами здійснення соціального супроводу сімей є: влаштування на жінок з немовлятами на тимчасове проживання в Центр матері і дитини, повернення дітей з інтернатного закладу в біологічні сім'ї, допомога непрацюючим батькам у працевлаштуванні, в оформленні нових та поновленні втрачених документів, в оформленні житлових субсидій та соціальних виплат сім'ям із дітьми та у зв'язку з інвалідністю, в оформленні тимчасової реєстрації, сприяння в отриманні матеріальної допомоги за рахунок міського бюджету та гуманітарної допомоги, налагодження стосунків у сім'ях та із соціальним середовищем, влаштування дітей у дошкільний навчальний заклад, допомога у медичному обстеженні та лікуванні, у т. ч. від алкогольної залежності; юридичні консультування, консультації психолога, вирішення соціально-побутових проблем, залучення до групових заходів Центру, груп взаємопідтримки; організація змістовного дозвілля і відпочинку сімей.

Центр здійснює соціальну роботу, спрямовану на запобігання відмовам породіль від новонароджених дітей, соціальну підтримку вагітних жінок та жінок з новонародженими дітьми. Цей напрямок роботи реалізується через діяльність спеціалізованого формування "Консультаційний пункт при жіночій консультації пологового будинку".Упродовж 2013 року 185 вагітним жінкам було надано 3280 індивідуальних соціальних послуг та проведено 34 групові заходи - консультації психолога та юридичні консультації щодо оформлення державної соціальної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, усіх видів допомоги сім'ям із дітьми тощо.

Протягом поточного року одна породілля мала намір відмовитись від своєї новонародженої дитини. У результаті проведеної з нею спеціалістами Центру роботи жінка змінила свій намір і дитина залишилась із матір'ю.

Центр всебічно сприяє розвитку та функціонуванню в місті сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На сьогодні в місті створено 9 прийомних сімей, в яких виховується 10 прийомних дітей. Дві із цих сімей цього року пройшли навчання за "Програмою підвищення кваліфікації прийомних батьків та батьків-вихователів". Іще дві потенційні сім'ї пройшли первинне навчання у Чернігівському обласному центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та на сьогодні є кандидатами у прийомні батьки. Усього протягом року до Центру з питань створення прийомних сімей та ДБСТ звернулись 15 подружжів та 7 осіб, що не перебувають у шлюбі.

Центр постійно здійснює пошук кандидатів у прийомні батьки серед членів міської громади. З цією метою працівники Центру регулярно проводять просвітницьку роботу з населенням закріплених за ними мікрорайонів, виступають на педагогічних нарадах та батьківських зборах навчальних закладів різних рівнів акредитації. Центром щороку виготовляються нові макети та поширюється друкована та акцидентна продукція соціальної реклами прийомної сім'ї та дитячого будинку сімейного типу. Протягом поточного року серед населення поширено 2000 примірників реклами сімейних форм виховання. Соціальна реклама такого змісту також періодично подається в місцеві ЗМІ, на веб-сайт міської ради, розміщується в міському пасажирському транспорті, в установах та закладах різних форм власності.

У поточному році серед клієнтів Центру нараховується 90 осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким надано 1195 індивідуальних соціальних послуг, спрямованих на їх соціальну адаптацію, захист майнових прав тощо.

Фахівцями із соціальної роботи обстежено житлово-побутові умови проживання 97 сімей, в яких під опікою чи піклуванням проживають діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування. Ці сім'ї перебувають під постійною увагою Центру. Їм надано 2766 соціальних послуг.

Центром здійснюється робота щодо профілактики негативних явищ, шкідливих звичок та поширення соціально-небезпечних хвороб у дитячому й молодіжному середовищі, зокрема серед груп ризику та уразливих до ВІЛ. А також усебічно популяризується здоровий спосіб життя. Цього року фахівцями Центру проведено 42 профілактичні заходи серед учнівських колективів навчальних закладів міста, а також з виїздом за його межі під час літніх канікул - з учасниками трьох змін заміського закладу відпочинку в с. Вертіївка. Заходами охоплено 1225 осіб із числа учнівської та студентської молоді. Тематика заходів: профілактика тютюнокуріння, вживання алкогольних напоїв, інших психотропних та наркотичних речовин, профілактика туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, хвороб, що передаються статевим шляхом; профілактика усіх видів насильства, у т. ч. у сім'ї, торгівлі людьми, гендерної нерівності; збереження репродуктивного здоров'я молоді, запобігання абортам, соціальному сирітству, безвідповідальному батьківству, дитячому та підліткову суїциду; профілактика правопорушень та девіантної поведінки; популяризація здорового способу життя, сімейних цінностей, розвиток позитивних дружніх стосунків з однолітками; розвиток сімейних форм виховання; толерантне ставлення до людей з особливими потребами. Під час цих заходів було розповсюджено 1000 примірників друкованої продукції соціально-профілактичного змісту.

До Всесвітнього дня пам'яті померлих від СНІДу Ніжинським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді організовано та проведено на центральній вулиці міста загальноміську акцію "Ми пам'ятаємо!", під час якої було розповсюджено 750 примірників соціальної реклами та громадянами надавались конфіденційні консультації щодо проблем, пов'язаних із нарко-, алкозалежністю та з питань профілактики соціально небезпечних хвороб.

Розвиток та підтримка волонтерського руху здійснюється Центром через його спеціалізоване формування "Школа волонтерів". Протягом цього року навчання в Школі пройшли 52 особи із числа студентської молоді, працюючих, безробітних, членів громадських організацій та пенсіонерів. Волонтери були задіяні в соціальній роботі Центру. Більшість із них надали перевагу профілактиці негативних явищ у молодіжному середовищі, роботі із сім'ями, що перебувають у складних життєвих обставинах, та роботі з дітьми і молоддю, які мають функціональні обмеження.

Переважна більшість групових та масових заходів Центру проведені за допомоги та благодійної підтримки його волонтерів. Значну допомогу волонтери Центру надали у забезпечені його клієнтів із числа найбільше соціально уразливих категорій гуманітарною допомогою (одягом, взуттям, постільною білизною, миючими засобами, засобами особистої гігієни, продуктами харчування, медикаментами, іграшками, канцтоварами). За благодійної допомоги волонтерів уже декілька років поспіль здійснюється безоплатна доставка дітей та молоді з функціональними обмеженнями разом із супроводжуючими їх батьками на заходи Центру.

Особлива увага також приділяється сім'ям, в яких є діти та молодь із функціональними обмеженнями або яким потрібна соціальна допомога у зв'язку зі станом здоров'я батьків. Фахівцями центру періодично відвідуються всі сім'ї, в яких виховуються діти-інваліди, з'ясовуються їхні потреби, батькам пропонується соціальний супровід. У поточному році серед клієнтів Центру нараховується 435 осіб, що мають проблеми, пов'язані з інвалідністю; їм надано 4113 індивідуальних соціальних послуг. Під супроводом Центру перебували та перебувають 59 сімей у зв'язку із складними життєвими обставинами, спричиненими інвалідністю дітей або батьків. Для сімей, в яких є діти та молодь з функціональними обмеженнями, було організовано такі групові заходи: конкурсно-розважальні програми до 8 Березня, Дня сім'ї, Дня матері, Міжнародного дня захисту дітей, Дня родини, Міжнародного дня молоді, Дня знань; тричі протягом літнього періоду - одноденний відпочинок із виїздом до водойми, екскурсії рідним містом, до відділів краєзнавчого музею, виставки-салону "Природа", станції юних техніків тощо, одноденні екскурсії до дендропарку "Тростянець", Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця" (м. Батурин), у Батуринський Миколо-Крупицький монастир, до Меморіального музею М. Заньковецької (с. Заньки). При Центрі діє клуб взаємопідтримки матерів, що виховують та доглядають дітей із функціональними обмеженнями. Протягом року відбулось 10 засідань клубу різноманітної тематики - від правової освіти батьків до розвитку духовних і культурних потреб дітей. З метою соціальної реабілітації дітей та молоді з особливими потребами, розвитку їхніх творчих здібностей Центром щороку традиційно проводиться міський фестиваль "Повір у себе - і в тебе повірять інші!". На теперішній час вже здійснюється підготовча робота щодо організації ХІІІ такого фестивалю. За сприяння Центру одна з учасниць минулорічного міського фестивалю "Повір у себе" була направлена на Перший міжнародний пісенний фестиваль дітей та молоді з особливими потребами (м. Житомир) та виборола там призове ІІІ місце. Три молоді особи з числа клієнтів Центру взяли участь і у виставці художніх робіт організованого приватними психологами міського фестивалю "Психологія, краса, здоров'я", що відбувся у вересні цього року.

Волонтери Центру щороку долучаються до Всеукраїнської акції зі збору благодійних коштів на забезпечення потреб в обстеженні та лікуванні дітей з вадами здоров'я, а саме - на закупівлю відповідного медичного обладнання для обласної дитячої лікарні.

Центр постійно співпрацює з міськими і регіональними громадськими організаціями, що представляють та захищають інтереси людей із функціональними обмеженнями: Товариства Червоного Хреста України, УТОСом, УТОГом, "Веронікою", "Асіцепом", регіональним представництвом Всеукраїнської федерації інвалідів та іншими.

З метою патріотичного, екологічного, естетичного виховання молодого покоління, розвитку творчих здібностей юних ніжинців, популяризації здорового способу життя та профілактики негативних явищ у дитячому й молодіжному середовищі Центром щороку організовуються для дітей та молоді міста різноманітні конкурси - малюнків, плакатів, літературних творів, фотографій, соціальної реклами, виступів агітбригад тощо. Цьогоріч проведено міський фотоконкурс "Моя родина" для піднесення сімейних цінностей та популяризації в місті сімейних форм виховання дітей-сиріт; нині здійснюється підготовча робота до проведення міського конкурсу соціальної реклами. Щороку Центр направляє роботи юних ніжинців для участі в обласних конкурсах і тепер очікує результатів цьогорічних обласних конкурсів: фотоконкурсу "Два полюси дитинства", конкурсу соціальної реклами, конкурсу "Благодійник року" імені меценатів Тарновських в номінації "Благодійник року - кращий волонтер".

Значну увагу Центр приділяє соціальній роботі з особами, в яких існують проблеми різного роду залежностей - від вживання тютюну, алкоголю, інших психотропних речовин, комп'ютерних ігор тощо. Протягом 2013 року на обліку в Центрі перебувають 68 таких осіб, яким було надано 1168 індивідуальних соціальних послуг. До роботи з ними залучено громадські організації-партнери Центру: Ніжинську міську неприбуткову громадську організацію "Спасіння", Ніжинську міськрайонну громадську організацію "Центр духовної та соціально-психологічної реабілітації "Перлина", Ніжинську міську громадську організацію "Центр ресоціалізації "Перемога". Представники цих організацій також беруть активну участь у масових заходах Центру - міських акціях, що проводяться з метою профілактики ВІЛ/СНІДу, наркоманії, виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих співгромадян.

Центр здійснює соціальну роботу з особами, звільненими з місць позбавлення волі та засудженими до покарань без позбавлення волі. У 2013 році до Центру звернулись 77 таких осіб, їм було надано 1099 індивідуальних соціальних послуг. Найпоширенішими питаннями, які вирішувались для цих клієнтів за сприяння Центру, були: оформлення документів, що посвідчують особу, працевлаштування, влаштування на навчання, матеріальна та гуманітарна допомога, налагодження втрачених соціальних зв'язків, адаптація в соціальному середовищі.

Протягом поточного року відбулось 5 засідань спостережної комісії виконкому міської ради, яка здійснює громадський контроль за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених осіб і осіб, звільнених від відбування покарання, сприяє органам виконання покарань у виправленні, ресоціалізації засуджених осіб, та надає допомогу в соціальній адаптації особам, звільненим від відбуванні покарання.

З метою обміну досвідом роботи у жовтні цього року члени спостережної комісії виконкому Ніжинської міської ради, до якої входить представник НМЦСССДМ, провели робочу зустріч із спостережною комісією виконкому Чернігівської облради, разом відвідавши Чернігівську виправну колонію та Громадську організацію "Чернігівській центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних".

З метою попередження насильства у сім'ях Центром проводиться постійна профілактична робота - групові заходи з учнівськими та батьківськими колективами шкіл та індивідуальна робота з населенням за місцем проживання. Щороку Центр активно долучається до всеукраїнської акції "16 днів протидії гендерному насильству", що має на меті профілактику та вчасне виявлення такого роду насильства у нашому суспільстві і, зокрема, у міській громаді, а також вчасну допомогу потерпілим - юридичну та психологічну підтримку, інші послуги.

У 2013 році серед клієнтів Центру нараховуються 4 дітей та одна особа, які постраждали від насильства та жорстокого поводження; їм надано 385 індивідуальних соціальних послуг.

З метою інформування населення про свою діяльність, різні аспекти соціальної роботи та можливість отримання громадянами безоплатних соціальних послуг і допомоги в комплексному вирішенні проблем сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах чи мають ризик потрапити в такі обставини, а також для поширення соціальної реклами Центром постійно готуються та подаються статті, замітки, повідомлення і фотоматеріали до міських і регіональних засобів масової інформації, у т.ч. на веб-сайти міської ради та обласного центру соціальних служб. За період від 01 січня 2013 року до сьогодні Центром було подано до друку та розміщення на сайтах, окрім фото, 65 таких матеріалів.

Ніжинський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді завжди готовий прийти на допомогу всім, хто її потребує, та співпрацювати з фізичними, юридичними особами, установами й організаціями всіх форм власності заради благополуччя ніжинських сімей, добробуту та процвітання рідного міста і держави.