Як влада і громада бачить розвиток форм місцевої демократії

Чернігівський Ресурсний Центр представив результати експертного опитування щодо впровадження механізмів демократії участі на місцевому рівні під час інформаційної зустрічі в місті Ніжин 2 грудня 2017 року.

На початку заходу перший заступник міського голови Григорій Олійник виконав приємну місію та нагородив голову громадської спілки «Народна рада Чернігівщини» Олександра Підгорного та голову громадської організації «Центр Доброчин» Наталію Дрозд за активну громадську позицію, вагомий внесок у впровадження заходів з енергозбереження та енергоефективності у місті Ніжині Подякою міського голови.

Наталія Дрозд, як керівник проекту «Посилюємо демократію участі на Чернігівщині» (за підтримки Програмної ініціативи МФВ «Демократична практика») коротко представила мету та завдання проекту, перелік послуг діючого Ресурсного Центру: правова допомога, консультативні та освітні послуги зацікавленим членам територіальних громад, ініціативним групам та інститутам громадянського суспільства.

Римма Олексенко, аналітик проекту, детально розповіла про результати опитування – наскільки представники влади і громади обізнані та використовують інструменти місцевої демократії та громадського контролю.

Деякі висновки:

· Щодо практичного досвіду участі у загальних зборах громадян, то відповіді представників влади та активістів значно різняться. Так, більшість представників влади м.Ніжина назвали рівень їх практичної ефективності як «низький» – 69,2%, ще 23,1% вважають його середнім, інші 7,7% такого власного досвіду не мали; оцінка «високий» жодним учасником опитування від влади не названа.

· Оцінка рівня теоретичної ефективності місцевих ініціатив владою та активістами є також високою – по 61,5% та 70% оцінок «високий» відповідно, та по 30,8% та 30% оцінок «середній». Рівень оцінювання практичної ефективності значно падає.

· Громадські слухання місцеві активісти м. Ніжина вважають стовідсотково ефективним механізмом громадської участі. Також велику частку високих оцінок (69,2%) надано і представниками влади, та 30,8% оцінок «середній».

· Серед тих представників влади, що мали досвід роботи з органами самоорганізації населення, їх рівень ефективності як «середній» визначили 71,4%, інші 28,6% вважають його дуже низьким. З числа опитаних місцевих активістів, які мають практичні навички щодо діяльності органів самоорганізації населенння, так само більшість оцінок (60%) були рівня ефективності «середній», інші 20% – рівня «низький», ще 20% відповіли «важко відповісти».

Найбільше у м. Ніжин потребують врегулювання питання застосування механізмів:

На думку представників влади

На думку місцевих активістів

46,1% - місцевих ініціатив

70% - місцевих ініціатив

38,5 - загальних зборів громадян за місцем проживання

60%- врегулювання норм Статуту територіальної громади

38,5%– ОСН

30% - Загальних зборів громадян за місцем проживання

38,5% - врегулювання норм Статуту територіальної громади

10%- - ОСН

30,8% – громадські слухання

0% – громадські слухання

0% - місцевий референдум

0% - місцевий референдум

Наступним кроком буде навчання бажаючих активістів використовувати існуючі механізми місцевої демократії для вирішення місцевих проблем.

Відділ інформаційно-аналітичної роботи

та комунікацій із громадськістю

виконавчого комітету

Ніжинської міської ради

05.12.2016