Нормативно-правові акти

Шановні голови громад,

 

уже минуло майже дев’яносто днів і ночей, упродовж яких український народ, лідери територіальних громад, за підтримки Європейського Союзу та інших держав, продовжують героїчно й наполегливо боронити Україну від вторгнення Російської Федерації.  

 

Також нагадуємо, що регіональні офіси програми U-LEAD з Європою продовжують надавати експертну підтримку громадам, у тому числі через наш спеціальний Telegram канал, нашу групу у Facebook «U-LEAD консультує», а також гарячу лінію для консультування громад за номером (067) 904-08-80. Ми також підтримуємо величезні зусилля громад Європейського Союзу, які збирають гуманітарну допомогу і уже доставляють її багатьом українським громадам.

 

Основне законодавство та його оновлення

12 травня прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» № 2259-IX. Звертаємо Вашу увагу на цю дуже важливу законодавчу ініціативу, адже цим Законом України визначено нові повноваження сільського, селищного, міського голови територіальної громади, на території якої не ведуться бойові дії, у період дії воєнного стану. Зокрема, щодо затвердження ним тимчасової структури виконавчих органів місцевої ради; передачі коштів з відповідного місцевого бюджету на потреби Збройних Сил України або для забезпечення заходів правового режиму воєнного стану; призначення осіб на посади та звільнення з посад в органах місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного органу місцевого самоврядування без конкурсу. Закон України також врегулював особливості надання адміністративних та інших публічних послуг в територіальних громадах, на територіях яких ведуться бойові дії, у період дії воєнного стану.

 

20 травня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу» від 03 травня № 2238-IX. Реалізація положень цього Закону України дозволить забезпечити право на безоплатну вторинну правову допомогу та на судовий захист дітей, жінок, чоловіків, людей похилого віку та інших осіб, які постраждали від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту, а також осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з оформленням та видачею таких документів.

 

18 травня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій» від 3 травня 2022 року № 2243-IX. Викладено у новій редакції статтю 289 Кодексу адміністративного судочинства України, котра регламентує особливості провадження у справах за адміністративними позовами про заборону політичної партії. Тепер в умовах воєнного стану адміністративні справи про заборону політичної партії як суду першої інстанції підсудні Восьмому апеляційному адміністративному суду. Також змінено Закон України «Про політичні партії в Україні», в якому оновлено перелік можливих підстав для заборони діяльності політичної партії. 

 

13 травня видано постанову Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) № 573, якою внесені зміни до постанови КМУ від 13 березня 2022 р. № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану». Установлено, що протягом періоду воєнного стану позапланові заходи державного нагляду (контролю) (позапланові невиїзні перевірки) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

 

10 травня видано постанову КМУ № 581, якою внесені зміни до «Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя», затвердженого постановою КМУ від 20 серпня 2021 р. № 893. Зміни стосуються, зокрема, повноважень і функцій сільського, селищного, міського голови, місцевої ради та її виконавчих органів щодо надання послуги патронату над дитиною, а також переміщення сім’ї патронатного вихователя разом із дитиною, яка перебуває під патронатом, на безпечну територію.

 

Також 10 травня постановою КМУ № 580 внесені зміни до «Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини», затвердженого постановою КМУ від 24 вересня 2008 р. № 866, і «Порядку тимчасового переміщення (евакуації) та забезпечення умов для перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами України дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування», затвердженого постановою КМУ від 27 березня 2022 р. № 385. Зокрема, оновлено категорії дітей, які підлягають обліку, та механізм взаємодії органів і установ у справах дітей. 

 

Того ж дня постановою КМУ № 577 затверджено «Перелік медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих». У Переліку наявні і протипоказання щодо діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування.

 

10 травня постановою КМУ № 575 затверджені спеціальні такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природнозаповідний фонд у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Постанова регламентує механізм обчислення шкоди, спричиненої незаконною рубкою або пошкодженням дерев та рослин, знищенням або пошкодженням газонів та квітників; самовільною заготівлею сіна або випасанням худоби; незаконним видобуванням чи знищенням об’єктів тваринного світу; самовільним зайняттям земельних ділянок, невиконанням умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, забрудненням та засміченням їх територій тощо.

 

Також 10 травня постановою КМУ № 567 затверджено «Порядок надання органами місцевого самоврядування контролюючим органам в електронному вигляді інформації про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) на підставі рішень органу місцевого самоврядування».

Порядком установлені строки і форма подання інформації, а також перелік документів, які додаються до інформації про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) на підставі рішень органу місцевого самоврядування.

 

Того ж дня постановою КМУ № 566 внесені зміни до «Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб», затвердженого постановою КМУ від 2 березня 2011 р. № 178. Змінені правила нарахування єдиного внеску за патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

 

10 травня постановою КМУ № 563 «Деякі питання регулювання земельних відносин» на період дії воєнного стану та протягом місяця після його припинення або скасування зупинено реалізацію пілотного проекту щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерамиземлевпорядниками, запровадженого постановою КМУ від 29 грудня 2021 р. № 1438. Внесені також зміни до постанови КМУ від 3 березня 2004 р. № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі». Передбачено, що після закінчення строку дії договору оренди землі, укладеного для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під час дії воєнного стану, орендар не має переважного права поновити його на новий строк. Окрім цього, внесені зміни до постанови КМУ від 17 листопада 2004 р. № 1553 «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель». Оновлено вимоги до документації із землеустрою та оцінки земель в електронній формі. Викладено в новій редакції форму заяви щодо передачі документації із землеустрою та оцінки земель в електронній формі до Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель та Перелік матеріалів, які надходять, обліковуються та зберігаються у Фонді.

 

Також 10 травня видано розпорядження КМУ № 369-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної регуляторної служби», яким утворено шість міжрегіональних територіальних органів Державної регуляторної служби як структурних підрозділів апарату Служби, реорганізувавши шляхом об’єднання відповідних територіальних органів зазначеної Служби.

 

20 травня Міністерство цифрової трансформації України (далі – Мінцифри) оприлюднило відповіді на найпоширеніші питання щодо оформлення допомоги для внутрішньо переміщених осіб.

 

Також 20 травня Мінцифри запустило в Дії нову соціальну послугу – допомога по безробіттю для українців, які втратили роботу під час війни та зареєстровані на тимчасово окупованих територіях або там, де ведуться активні бойові дії. У застосунку та на порталі Дія можна оформити статус безробітного й отримувати щомісячну допомогу по безробіттю. Більше інформації – за цим посиланням.

 

Того ж дня Пенсійний фонд України оприлюднив своє роз’яснення щодо того, як перевести виплату пенсії у банківську установу.

 

 

17 травня Координаційний центр з надання правової допомоги оприлюднив роз’яснення того, чим простій відрізняється від призупинення дії трудового договору.

 

 

16 травня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України оприлюднило роз’яснення того, як отримати статус внутрішньо переміщеної особи.

 

16 травня Пенсійний фонд України проінформував, що 30 квітня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15 лютого 2022 року № 2040-IX. Ним передбачено, зокрема, можливість дострокового призначення пенсії за віком тим особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи роботодавця у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі через ліквідацію, реорганізацію, банкрутство, перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Умови призначення дострокової пенсії: особу звільнено з роботи з вищеназваної причини (за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України); на день звільнення особи з роботи їй залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; особа зареєструвалася у Державній службі зайнятості та для неї відсутня підходяща робота; особа набула повний страховий стаж (чоловік – 35 років, жінка – 30 років). Також за півтора року до досягнення пенсійного віку право на пенсію мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи роботодавця у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я. Право на таку пенсію надається таким особам за наявності повного страхового стажу: у чоловіків – 35 років, у жінок – 30 років. Порядок їх призначення визначить Кабінет Міністрів України.

 

13 травня Координаційний центр з надання правової допомоги оприлюднив роз’яснення того, які документи потрібно переоформлювати, якщо змінилася назва вулиці, на якій зареєстроване Ваше місце проживання.

 

12 травня Національне агентство з питань запобігань корупції (далі – НАЗК) поширило роз’яснення №7 щодо проведення спеціальних перевірок до перемоги України над російською федерацією. У ньому наголошується, що спеціальна перевірка стосовно кандидатів на посади, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посади з підвищеним корупційним ризиком може бути розпочата лише з наступного дня після скасування дії воєнного стану або стану війни.

 

Також 12 травня Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило роз’яснення того, коли українці, які перебувають за кордоном, можуть оформити лікарняний дистанційно й отримати державні соціальні виплати.

 

Того ж дня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України оприлюднило роз’яснення того, як роботодавцям отримати компенсацію від держави за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

 

 

Заходи підтримки для громад і громадян

 

За підтримки Програми «U-LEAD з Європою» ДП «Прозорро.Продажі» для платформи «Дія.Цифрова освіта» розробило та презентувало освітній серіал про онлайнаукціони та он-лайн курс, котрі допоможуть розібратися з особливостями організації та проведення аукціонів, аби ефективно їх використовувати. Повний освітній серіал про принципи роботи онлайн-аукціонів містить 48 серій і 10 модулів. Наприкінці курсу кожен отримає сертифікат, що засвідчує успішне проходження базового курсу з цифрової грамотності обсягом 0.1 кредита ЄКТС. Перші два модулі вже доступні за цим посиланням.

 

19 травня Міністерство освіти і науки України проінформувало про функціонування порталу «Наука та бізнес». Це онлайн-майданчик для комунікації та ефективної взаємодії представників бізнесу та наукової спільноти, що надає підприємцям доступ до провідних наукових розробок, а вченим – змогу реалізувати власний потенціал і комерціалізувати результати наукового пошуку. Більше інформації про портал – за цим посиланням.

 

18 травня Пенсійний фонд України презентував «Пенсійний калькулятор» – ефективний і корисний сервіс, яким можна скористатися в онлайн-режимі на вебпорталі електронних послуг за цим посиланням (ідентифікувавшись за допомогою кваліфікованого електронного підпису), та у декілька кліків дізнатися про розмір майбутньої пенсії.

 

Національна служба здоров’я України (далі – НСЗУ) розробила низку інформаційних матеріалів для онкохворих пацієнтів щодо можливостей отримання ними безоплатної медичної допомоги, відповідно до Програми медичних гарантій та поширила посилання на працюючі онкоцентри по всій країні та їх контакти.

 

НСЗУ поширила пам’ятку онкопацієнтам з рекомендаціями щодо того, що їм робити перед переїздом у інший регіон для лікування. Вона містить також інформацію щодо вибору регіону для переїзду з огляду на можливості медичних закладів, необхідності направлення від лікуючого спеціаліста та нагадування щодо можливостей перерозподілу ліків між медичними закладами задля задоволення потреб пацієнтів.

 

Державна архівна служба України презентувала Міжархівний пошуковий портал, який цілодобово надає доступ до цифрових архівних ресурсів трьох центральних державних архівів України: Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного архіву громадських об'єднань України,

Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України. Доступ до архівних ресурсів доступний за цим посиланням. 

 

Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України за підтримки Міністерства цифрової трансформації України розробило застосунок ЕкоЗагроза, який дозволяє дізнатися достовірну інформацію про стан повітря, води, ґрунту та інші дані про довкілля.

 

IREX у межах програми «Український фонд швидкого реагування» запрошує до співпраці місцеві неурядові організації для визначення наявних криз та потреб у гуманітарній допомозі. Усі запропоновані проекти мають відповідати головній меті Програми – підвищити стійкість України або задовольнити нагальні потреби, які виникла в результаті російського вторгнення. Кінцевий термін прийому заявок – 30 травня 2022 року. Більше інформації – за цим посиланням.

 

Оголошено грантовий конкурс для неурядових організацій від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» задля пошуку концепції грантових проєктів, що запропонують практичні способи розв’язання проблем, які можуть бути врегульовані на законодавчому рівні, і забезпечать розроблення консолідованої позиції органів місцевого самоврядування щодо запропонованих змін. Географія здійснення програмних заходів – Львівська, Полтавська, Волинська, Житомирська, Одеська, Закарпатська та Рівненська області. Усі проєкти концепцій для перегляду в першому раунді оцінювання мають бути подані до 27 травня 2022 року. Більше інформації – за цим посиланням.

 

Проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» оголошує конкурс на отримання гранту для забезпечення соціально-психологічної та медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які постраждали від війни Росії проти України. Проект має намір надати центрам первинної медико-санітарної допомоги (або іншим ЗОЗам, що надають послуги первинної медико-санітарної допомоги) до 6 грантів, з фінансуванням до 450 000 грн. кожен. Заявку можуть подати до 24 травня 2022 року включно комунальні заклади охорони здоров’я, розташовані у містах Рівне, Чернівці, Луцьк, Тернопіль, Коломия, Хмельницький. Більше інформації – за цим посиланням.

 

Посольство Великої Британії в Києві оголошує конкурс заявок в рамках Програми малих проектів на підтримку місцевого самоврядування та громадянського суспільства в Україні. Мета: 1) підтримка місцевого самоврядування в окремих областях чи територіальних громадах, які постраждали від війни, для їх ефективної відбудови; 2) підтримка громадянського суспільства та аналітичних центрів, які зосереджуються на плануванні розбудови України відповідно до порядку денного реформ, працюють у тісній співпраці з ключовими внутрішніми та міжнародними зацікавленими сторонами. Кінцевий термін подання заявок – 15 червня 2022 року. Більше інформації – за цим посиланням.  

 

З повагою,

 

 

Директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ 

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нова послуга в Дії — оформлення соціальної допомоги для тих, хто втратив роботу під час війни

Мінцифра запускає в Дії нову соціальну послугу — Допомога по безробіттю для українців які втратили роботу під час війни та зареєстровані на тимчасово окупованих територіях чи там, де ведуться активні бойові дії. У застосунку та на порталі Дія можна оформити статус безробітного й отримувати щомісячну допомогу. 

«Через війну багато українців втратили роботу й не мають можливості працювати. Частину підприємств знищено окупантами, деякі збанкрутували або втратили попит. Крім того, тисячі українців не мають змоги зараз відвідувати держоргани. Тому ми працюємо над тим, щоб усі важливі соціальні послуги були доступні в смартфоні. Запускаємо спеціальну послугу в Дії — Допомогу по безробіттю. Послуга працює, як завжди, за декілька кліків», — зазначив Віцепрем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Хто може скористатися послугою?

Українці, які були офіційно працевлаштовані, але втратили роботу через війну або не можуть продовжувати діяльність як ФОП через воєнний стан і зареєстровані на тимчасово окупованих територіях чи там, де ведуться активні бойові дії. 

Зверніть увагу: якщо ви не відповідаєте цим критеріям, можете оформити допомогу по безробіттю за цим посиланням.

Як скористатися послугою:

  • у застосунку виберіть меню Послуги та пункт Допомога по безробіттю, на порталі — послугу з отримання статусу безробітного,
  • далі підтвердьте, що ви дійсно втратили роботу та не є студентом денної форми навчання,
  • після підтвердження даних виберіть місто та центр зайнятості, у якому хочете отримати статус,
  • за необхідності залиште свої паспортні та контактні дані, виберіть періодичність отримання виплат та картку єПідтримки, на яку буде нараховуватися допомога. Якщо ви не маєте картки, можете оформити віртуальну просто в застосунку,
  • уважно перевірте заяву ще раз та підтвердьте її.

Очікуйте, коли працівники центру зайнятості оброблять вашу заяву. Ви отримаєте push-сповіщення про це в застосунку.

Щоб скористатися послугою в застосунку, необхідно оновити Дію.

Послуга розроблена за підтримки USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».


28.07.2022

Законодавчі зміни

Завантажити

05.09.2024

Розпорядження № 739 від 03.09.2024 року Про окремі питання продажу алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі

Завантажити