ДО УВАГИ ЗАХИСНИКІВ ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ!

Ще  5 квітня 2023 року  Рішенням  Комітету  Верховної  Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів ухвалено рекомендації  учасників слухань у Комітеті на тему:

«Інструменти суспільної підтримки ветеранів – учасників  бойових  дій  у післявоєнний  період».

Одним  із  пріоритетів  Уряду  на  2023  рік  визначено ветеранську політику. Ветеран – не тільки Захисник України, це – воїн відновлення. Політика ветеранського розвитку – це формування нової формули державної політики, надання можливостей всебічної реалізації для ветеранів одночасно із впровадженням. Держава створює умови, щоб військовослужбовець завжди був готовий до служби та знав, що держава після завершення служби надасть йому необхідні інструменти для інтеграції в суспільство, громаду, родину.

Нова державна ветеранська політика передбачає безпекову, економічну, соціальну та міжнародну складові.

Безпекова складова: ветеран – активний громадянин, готовий до оборони та національного супротиву (у разі ескалації військової загрози). Забезпечення єдиного обліку колишніх військових всього силового блоку, підтримки готовності повернення до військової служби, залучення до військово-патріотичного та національно- патріотичного виховання.

Економічна складова: ветеран – це працевлаштований громадянин, платник податків, конкурентоспроможний на ринку праці. Ветеранський бізнес – це нові робочі місця, актуальні напрями діяльності. Створення умов отримання цивільної спеціальності відповідно до потреб ринку праці за місцем проживання. Впровадження програм заохочення роботодавців, які працевлаштовуватимуть ветеранів.

Соціальна складова: єдина система обліку отриманих послуг ветераном; підтримка фізичного та ментального здоров’я; адаптація до цивільного життя, інтеграція в суспільство, родину, громаду, трудові колективи; підтримка осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів родин загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; забезпечення житлом (перехідний період).

Міжнародна складова: впровадження стандартів ЄС та НАТО; розвиток ветеранської дипломатії; залученість до міжнародних ветеранських спортивних спільнот. 

Учасники  слухань  зосередили  увагу  на  наступних напрямках. 

1. Економічна незалежність ветеранів війни, їхня реінтеграції в суспільство, надання послуг з професійної освіти, соціальної, психологічної допомоги, медичної реабілітації та розвиток спорту.

Започатковано формування нової ветеранської політики «Перехід від військової кар’єри до цивільного життя», розроблено проєкт Стратегії переходу від військової служби до цивільного життя, який наразі опрацьовується членами Міжвідомчої робочої групи з питань розроблення та впровадження системи переходу від військової служби до цивільного життя. 

2. Медичні послуги, комплексна реабілітація ветеранів війни та членів їх сімей. Реєстр постачальників послуг із психологічної реабілітації ветеранам війни та членам їх сімей формується та оновлюється Міністерством у справах ветеранів України та оприлюднюється на його офіційному сайті: https://cutt.ly/AVOz4xA. Міністерство у справах ветеранів України, у межах компетенції, продовжує роботу щодо реалізації програм реабілітації у сфері охорони здоров’я, програм психологічної допомоги, соціальної та професійної реадаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби. 

3.Одним  із  інструментів  підтримки  ветеранів  війни  є забезпечення  житлом, відновлення пошкодженого житла ветеранів війни, членів їх сімей та родин загиблих захисників, виплати компенсацій за житлові приміщення.

З метою забезпечення житлом ветеранів війни з 2015 року запроваджено бюджетні програми, якими передбачена виплата грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Відповідальним виконавцем бюджетних програм, спрямованих на реалізацію житлових прав ветеранів війни визначено Міністерство у справах ветеранів України. 

Постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 263 «Деякі питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/263-2023-%D0%BF#Text

Постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023року № 265 «Деякі питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/265-2023-%D0%BF#Text

Постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 266 «Деякі питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/266-2023-%D0%BF#Text 

4. Надання пільг, послуг і гарантій ветеранам війни, членам їх сімей та родинам загиблих захисників та забезпечення їх доступу до електронних послуг і сервісів.

Міністерство у справах ветеранів України працює над тим, щоб оцифровані послуги та пільги для ветеранів стали найзручнішими з точки зору надання державних послуг. Проте, є послуги, які оформлюватимуться виключно в паперовій формі, а саме:

– надання  статусу  учасника  бойових  дій;

-надання статусу особи з інвалідністю  внаслідок війни;

– надання  статусу  учасника  війни;

– надання статусу члена сім’ї  загиблого (померлого) ветерана війни;

-надання статусу члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Дізнатися про статуси, пільги та державні гарантії можливо на офіційному сайті Міністерства у справах ветеранів України за посиланням: https://mva.gov.ua/ua

Більше інформації про ветеранські сервіси на Гіді з державних послуг за посиланням: guide.diia.gov.ua/thematic-area/veteranam-viiny

Інформаційний ресурс «е-Ветеран» (https://eveteran.gov.ua).

5. Пенсійне забезпечення ветеранів війни та учасників бойових дій.

   Особи з інвалідністю в наслідок війни та учасники бойових дій мають право на призначення пенсії за нормами законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в залежності від статусу особи або за її вибором). Міністерство соціальної політики України зазначає, що до розміру призначених пенсій додаються встановлені державою надбавки та підвищення, а саме: статусне підвищення, державна соціальна допомога на догляд, цільова грошова допомога на прожиття, пенсія за особливі заслуги перед Україною (за наявності таких заслуг).

6. Патріотичне  виховання  молоді.

Заклади загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти залучають  учасників бойових дій до патріотично-виховної роботи з учнями, запрошують на урочисті заходи тощо.

Залучення ветеранів війни та учасників бойових дій до викладання предмета «Захист України» і військово-патріотичного виховання є врегульованим та не створює перешкод щодо залучення цих осіб до педагогічної діяльності у закладах освіти. 

7. Удосконалення  державної  політики  вшанування пам’яті  загиблих захисників України.

Урядом прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2022 року №1115 «Про утворення  державної  установи «Національне військове меморіальне кладовище», яка дозволила Міністерству  у  справах  ветеранів  України  утворити  у  сфері свого  управління  державну  установу  «Національне військове меморіальне кладовище» та забезпечити її діяльність. Ухвалення даної постанови обумовлено необхідністю створення належних умов для організації поховань, увічнення та  вшанування пам’яті на  Національному  військовому  меморіальному  кладовищі загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, також будівництва, утримання  в  належному  стані  та  охорони кладовища.

Ознайомитися  з  повним  текстом  рекомендацій  можливо  за посиланням:

https://komspip.rada.gov.ua/uploads/documents/31763.pdf

 

 

 

31.07.2023