Підтримка бджільництва, тваринництва, фермерських господарств


__________________________________________________________________

https://dpsscn.gov.ua/bezpechnist-kharchovykh-produktiv-ta-veterynariia/aktualna-informatsiia/4198/profilaktyka-otruiennia-bdzhil.html

 

Профілактика отруєння бджіл

Навесні, в період масових обробок полів засобами захисту рослин, є найвища небезпека випадків отруєння бджіл пестицидами.

У більшості випадків причиною отруєння бджіл є недотримання сільгосптоваровиробниками регламентів застосування отрутохімікатів, а саме несвоєчасне попередження пасічників про час, місце, діючу речовину, характер хімічних обробок сільгоспкультур, термін дії препарату, відсутність іншої інформації щодо обробки полів, тобто порушення законодавства про використання пестицидів.

З метою попередження виникнення скарг щодо неправомірних дій при застосуванні засобів захисту рослин на сільськогосподарських угіддях, охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки безпечних продуктів бджільництва, Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області звертає увагу сільгоспвиробників на те, що відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво» фізичні та юридичні особи, які застосовують хімічні засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки, попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ, через засоби масової інформації. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Для попередження масових отруєнь бджіл під час сезону польових  робіт необхідно активізувати співпрацю між пасічниками, агровиробниками та органами місцевого самоврядування.

При отриманні повідомлення про проведення обробітку сільськогосподарських культур отрутохімікатами пасічник повинен вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

У боротьбі проти шкідників зростає асортимент застосування засобів захисту рослин. Щоб запобігти отруєнню бджіл, необхідно використовувати малотоксичні для них препарати та правильно вибирати час і період обробки поля. Правильно вибраний період обробки – це найважливіша умова, оскільки бджоли збирають нектар сезонно. При тому літають вони тільки вдень при теплій сонячній погоді коли температура повітря не нижче +10оС. Тому для обробки посівів краще вибирати вечірній час, що дозволить запобігти контакту бджіл зі шкідливими препаратами.

Керуючись вимогами чинного законодавства, сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

  • швидкість руху повітря;
  • заборона обробки пестицидами садів, ягідників, полів в період цвітіння;
  • обробки слід проводити у період відсутності активного льоту бджіл, краще у ранкові або вечірні години;
  • використання препаратів, які мають резистентні (відлякуючі) властивості.

У разі виникнення отруєння бджіл власнику пасіки необхідно терміново звернутись до органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування із письмовою заявою про загибель бджіл і проханням про створення комісії. Далі відбувається комісійний огляд пасіки, з’ясовуються причини загибелі бджіл, оцінюються розміри збитків та встановлюються ймовірні підозрювані в загибелі бджіл особи. Дослідження мертвих бджіл та рослин із поля, де проводився обробіток пестицидами, проводить акредитована лабораторія.

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області наголошує: лише наявність паспорта на пасіку дає можливість власнику бджологосподарства відстоювати свої права в законодавчому полі.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!!! В Державному аграрному реєстрі для суб’єктів господарювання доступний новий електронний сервіс завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин в межах запуску першого етапу «Є-Бджільництво».

Його основне завдання – допомогти бджолярам убезпечити бджіл від отруєння та організувати кероване бджолозапилення. Сервіс містить настанови для аграріїв використання інструментів попередження застосування засобів захисту рослин та інформації щодо ділянок бджолозапилення».

На сьогодні питання Порядку видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки, реєстрації пасіки, порядок встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин. регламентується  наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва» зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 280/35902.

Детальніше ознайомитись зі змістом Наказу можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0280-21#n10


____________________________________________________________________

https://dpss.gov.ua/news/reiestratsiia-pasiky-sposib-vberehty-bdzhil-vid-otruiennia-zzr 

Реєстрація пасіки – спосіб вберегти бджіл від отруєння ЗЗР

Кожна пасіка в Україні підлягає реєстрації за місцем розташування. Це важливо не тільки для забезпечення простежуванності продукції бджільництва, але й для своєчасного попередження про обробку сільськогосподарських угідь в регіоні для уникнення випадків отруєння бджіл засобами захисту рослин.

Варто зазначити, що реєстрація пасіки здійснюється після видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки територіальним органом Держпродспоживслужби.

Інформація про реєстрацію пасіки вноситься до журналу обліку пасік, який ведеться органами місцевого самоврядування. Якщо власник на деякий час перевозить пасіку в інший регіон – про це необхідно обов’язково повідомити органи місцевого самоврядування адміністративної території, на якій перебуватиме пасіка.

У разі надходження інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин в регіоні вказані органи самоврядування протягом чотирьох робочих годин повідомляють про це власників пасік та/або уповноважених ними осіб, зареєстрованих і таких, що прибули на кочівлю на їх територію, у встановленому законодавством порядку.

Порядок реєстрації пасік затверджено Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338.

Детальніше про реєстрацію пасік - в наочних матеріалах, розроблених спільно  з європейським проєктом EU4SaferFood.

____________________________________________________________________











________________________________________________________________

Верховна Рада прийняла закон щодо стимулювання господарств фермерів, молодших 35 років.

Про це повідомляє інформаційне управління Апарату ВР.

Закон унормовує  склад земельних ділянок фермерських господарств, а також визначає коло отримувачів державної підтримки через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.

Також уточнені деякі поняття щодо визначень виду фермерського господарства.

Крім цього,  запроваджено держпідтримку фермерському господарству, голова якого має вік до 35 років (включно).

Відповідно до закону, новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші 3 роки після його створення), фермерським господарствам, зокрема з відокремленими фермерськими садибами, сімейним фермерським господарствам, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність і розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабміном, надається допомога за рахунок коштів держбюджету.

У тому числі - через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, також допомога може надаватися за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Зазначається, що Кабмін щороку в проєкті держбюджету передбачає кошти на підтримку фермерських господарств.

Згідно із законом, місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування щороку в проєктах місцевих бюджетів можуть передбачати кошти на підтримку фермерських господарств.

При цьому, фермерському господарству, голова якого має вік до 35 років (включно), надається грошова допомога за рахунок коштів державного бюджету в розмірі та порядку, що затверджуються урядом.

 

ЗАКОНИ УКРАЇНИ:

 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання діяльності фермерських господарств

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1788-20#Text

 

 

Про державну підтримку сільського господарства України

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1877-15#Text

_______________________________________________________________

До уваги власників бджолосімей!!!!

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва», внесені зміни в інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин:

Профілактика отруєння бджіл засобами захисту рослин

На період обробки власник пасіки повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін (не більше ніж 12 годин), передбачений обмеженнями в разі застосування засобів захисту рослин.

Для ізоляції бджіл у вуликах гнізда розширюють до повного комплекту рамок або ставлять магазини. На двокорпусні або багатокорпусні вулики залежно від сили сімей ставлять додаткові корпуси з половинною кількістю рамок, зверху одягають раму з металевою сіткою (розмір вічка 2,5 х 2,5 мм або 3 х 3 мм), сітку накривають тканиною і за необхідності кладуть утеплення. У день запланованого застосування засобів захисту рослин зранку, до початку льоту бджіл, льотки закривають з використанням льоткових загороджувачів із вентиляційними отворами, знімають із сітки утеплення. У жарку безвітряну погоду під кришку підкладають рейки завтовшки 1 – 2 см. У вулик дають воду в стільниках, годівницях або напувалках. На ніч льотки відчиняють.

Установлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин

Обстеження пасіки і фіксація випадків отруєння бджіл на вимогу та за заявою власника пасіки до органів місцевого самоврядування здійснюються постійно діючою Комісією із встановлення факту отруєння бджіл (далі – Комісія).

Завданнями Комісії є:

– установлення достовірності загибелі бджіл;

– установлення обставин, за яких сталася загибель бджіл;

– надання рекомендацій щодо визначення шкоди, заподіяної власникам пасік унаслідок отруєння бджіл;

– відібрання і спрямування в лабораторію проб матеріалу (патологічний матеріал, бджоли, продукція бджільництва, а також зелена маса рослин, ґрунт);

– установлення джерела та причин загибелі бджіл, надання висновків та пропозицій.

Комісія збирається невідкладно після надходження до органу місцевого самоврядування заяви про встановлення факту отруєння бджіл від власника пасіки, зареєстрованої на відповідній території, або уповноваженої ним особи, але не пізніше ніж через 24 години після надходження такої заяви.

Наявність та кількість бджолиних сімей у власника пасіки підтверджуються ветеринарно-санітарним паспортом пасіки. У разі відсутності ветеринарно-санітарного паспорта пасіки або записів у ньому про кількість бджолиних сімей (наявних та таких, що перевезені на кочівлю) інформація власника пасіки про наявну кількість бджолиних сімей не береться до уваги.

Корисні посилання:

Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0280-21#Text

 

Розпорядження міського голови від 18 травня 2021 року №136 «Про створення постійно діючої комісії із встановлення факту отруєння бджіл на території Ніжинської територіальної громади»

https://nizhynrada.gov.ua/nmr/miskiy-golova/rozporyadzhennya-miskogo-golovi/rozporyadzhennya-miskogo-golovi-za-2021-rik



27.10.2021

Комплексна Програма підтримки АПК

Завантажити

13.02.2023

Відбір, зберіганнята транспортуванняв лабораторію бджіл

Завантажити

13.02.2023

Профілактика отруєння бджіл

Завантажити

13.02.2023

Реєстрація пасік та дотримання законодавства

Завантажити