ТЕПЛОВА ІЗОЛЯЦІЯ СТІН: матеріали та методи виконання робіт

Теплова ізоляція стін: матеріали та методи виконання робіт

Основні вимоги до теплозахисних характеристик зовнішніх стін викладені у державних будівельних нормах (ДБН). Досягнення зазначених у ДБН показників теплозахисту залежить від кількох чинників, зокрема: типу теплоізоляційного матеріалу, його товщини, якості виконання робіт тощо. Передбачена ДБН товщина теплоізоляції залежить від температурної зони, до якої належить ваше місто (таких зон усього дві). Друга температурна зона охоплює АРК Крим, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську, Одеську та Закарпатську області. Всі інші належать до першої температурної зони.


Заходи із підвищення теплозахисту зовнішніх стін можна впроваджувати з використанням різних теплоізоляційних матеріалів, зокрема: рулонів та плит із мінеральної (кам’яної, базальтової) вати, пінополістиролу і екструдованого пінополістиролу, пінополіуретану, піноізолу, ековати, скловати, піноскла, тощо.

Ці теплоізоляційні матеріали мають схожі теплозахисні характеристики, але мінеральна вата вигідно відрізняється від решти теплоізоляційних матеріалів низкою властивостей.Серед небагатьох недоліків мінеральної вати є досить велика вага і вартість. 1 м² мінеральної вати для фасадного утеплення коштує 200–300 грн. Загальна вартість робіт із урахуванням вартості матеріалів – близько 550–650 грн/м² зовнішньої стіни.

Досить популярним матеріалом у практиці утеплення зовнішніх стін (особливо окремих квартир багатоповерхівок та будинків індивідуальної забудови), є пінополістирол марок П-25–П 35. Матеріал є дешевшим порівняно з мінеральною ватою, дуже легким, що спрощує виконання робіт з утеплення на великій висоті. Проте він має низку недоліків: утеплені пінополістиролом стіни погано "дихають", недостатньо захищають від вуличного шуму, мають менший термін експлуатації, пожежонебезпечні. Тому використання пінополістиролу в будівлях дошкільних і навчальних закладів, закладів охорони здоров’я заборонено вимогами ДБН.


УВАГА! У багатоповерхових будинках використання пінополістиролу повинно супроводжуватись обрамленням віконних та дверних прорізів мінеральною ватою або іншим негорючим матеріалом, а через кожні три поверхи мають влаштовуватись суцільні пояси з негорючих теплоізоляційних матеріалів.


В індивідуальних малоповерхових будинках у разі використання пінополістиролу несучі конструкції даху мають бути виконані із негорючих матеріалів (як правило, вони виконані з дерева), або повинно бути виконано обрамлення прикарнізної зони стіни негорючим теплоізоляційним матеріалом.


Не допускається заміна пінополістиролу марок П-25–П-35 на пакувальні П-15 марки пінополістиролу.
1м² пінополістирольної плити завтовшки 100 мм коштує близько 100 грн. Загальна вартість робіт із утеплення − 300–400 грн/м² зовнішньої стіни.

Використовується в умовах підвищеної вологості. Але при цьому матеріал зберігає інші недоліки пінополістиролу, такі, як низька паропроникність. Для утеплення стін застосовують спеціальні плити із шорсткою або вафельною зовнішньою поверхнею з можливістю подальшого нанесення штукатурки або інших облицювальних матеріалів. Ціна становить близько 150 грн/м². Загальна вартість робіт із утеплення екструдованим пінополістиролом − 400 грн/м² зовнішньої стіни

Плити з екструдованого пінополістиролу та з мінеральної вати є найбільш оптимальними для утеплення зовнішніх стін, але вибір матеріалу для конкретної будівлі рекомендовано проводити відповідно до рекомендацій сертифікованих фахівців.

МЕТОД УТЕПЛЕННЯ ТА ХАРАКТЕРИСТИКА

Метод скріпленої теплової ізоляції

Теплоізоляційні плити прикріплюють до стіни спеціальним клеєм і дю­бе­лями, захищають їхню поверхню полімер­цементними композиціями, армованою склосіткою і наносять шар декоративної штукатурки. Кожен із шарів має добряче просохнути.

Між плитами практично не лишається проміжків. У результаті утворюється суцільна й рівномірна теплова оболонка.

Метод вентильованих фасадів

Вентильований фасад складається з конструкції кріплення захисного декоративного металевого або алюмінієвого лицювання, утеплювача, вітрозахисної плівки, фасадного лицювання плівки, фасадного лицювання.

Між зовнішньою огороджувальною конст­рукцією і стіною будівлі залишається вентильований повітряний прошарок, який забезпечує вільний рух повітря. Це дозволяє стіні постійно перебувати в сухому стані, унеможливлює утворення конденсату і во­логи.


УВАГА!

1. При виборі систем утеплення повинні враховуватися всі шкідливі для здоров’я людини і безпеки довкілля негативні властивості утеплювальних матеріалів.

2. Майже всі утеплювачі (за винятком піноскла) мають такі фізико-механічні характеристики, які протягом експлуатації знижують ефективність теплової ізоляції зовнішніх стін будівлі.


3. Утеплення зовнішніх стін суттєво впливає на загальне споживання теплової енергії у будинку лише за умови комплексної термомодернізації всього будинку, а саме: утеплення не лише стін, а й даху, перекриття над підвалом або підлоги на ґрунті, заміна вікон, реконструкція входу до будинку, облаштування ІТП, а також зменшення втрат теплоти на вентиляцію у будинку.