Безпека на воді
_______________________________________________________________________________

З початку 2023  року на водоймах країни загинуло 239 людей, з яких 11 – діти!

 

Врятовано 159 дорослих і 25 маленьких українців.

 

Травневе потепління спонукає деяких громадян розпочати купальний сезон, але температура води наразі є небезпечною для плавання. На численні заклики  громадяни продовжують наражати своє життя на небезпеку.

 

Утримайтеся від купання та зважайте на гідрологічну ситуацію на водоймах країни! Особливо уважно слідкуйте за дозвіллям дітей, не дозволяйте їм відвідувати ставки та річки!

 

На деокупованих територіях України цього літа варто взагалі не відвідувати пляжі, адже після боїв там не залишилося практично жодної водойми, що не несла б загрози у вигляді мін і решток снарядів.

Найкращий переможний відпочинок на воді у нас попереду!

 

ПАМЯТКА

БЕЗПЕКА НА ВОДІ

Відпочивати на воді (купання, катання на човнах) бажано тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях, дотримуючись правил безпеки:

- не залишайте дітей без нагляду дорослих;

- не запливайте за обмежувальні буї;

- не підпливайте до моторних суден,

вітрильників, веслових човнів та інших

плавзасобів;

- перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся в безпеці дна та достатньої глибини водоймища;

- заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до температури води;

- не допускайте переохолодження;

- не заходьте у воду в нетверезому стані;

- після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, бажано відпочивати у тіні;

- під час купання не тримайте свої м’язи у постійному напруженні та не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без відповідної підготовки;

- обережно поводьтесь на надувних матрацах та інших розважальних плавзасобах, особливо, коли є сильний вітер або течія;

- якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово повертаючи до берега;

- не подавайте без потреби сигналів про допомогу;

- довготривале перебування на сонці може призвести до сонячного удару.

 

Перші ознаки перегрівання:

- підвищення температури тіла, головний біль, слабкість, нудота, непритомність, судоми.

 

При перших ознаках сонячного удару:

- постраждалого перемістіть в холодне місце чи затінок;

- до голови, шиї, тіла необхідно прикласти холод, напоїти підсоленою холодною водою або чаєм;

- викликати медичну допомогу за тел.: «103» або доставити постраждалого до медичного пункту або найближчої лікувальної установи;

- викликати рятувальників  за тел.: «101».

 

                    Бережіть своє здоров’я і життя!


________________________________________________________________________________________

Правила поведінки та рятування на воді

 

Древні греки вміння плавати вважали таким саме обов’язковим, як і вміння читати.

Тисячолітні спостереження показують, що тонуть в основному саме ті, хто вміє плавати. Нещасні випадки найчастіше відбуваються при порушенні заходів безпеки на воді. Більшість людей гине через невміння добре плавати, купання в необладнаних водоймах, при хвилюванні на море, порушенні навігаційних правил, в аварійних ситуаціях на човнах та інших плавзасобах, під час переправ, у період паводків і повеней.

При настанні теплих сонячних днів люди поспішають до води. При цьому варто пам’ятати, що вода помилок не прощає. Відпочиваючи, треба додержуватися заходів безпеки та намагатися якнайшвидше навчитися плавати. Товариство рятування на воді навчає громадян найпростішим заходам безпеки і їх при купанні потрібно виконувати дуже точно.

 • Купатися краще ранком або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання.Температура води повинна бути не нижче +17-19Со, у більш холодній – знаходитися небезпечно.

• Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин.

• Не можна доводити себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судоми, відбутися припинення дихання, втрата свідомості. Краще купатися декілька разів по 15-20 хвилин, а у перервах пограти в рухливі ігри: волейбол, бадмінтон.

• Не входити, не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. Периферійні судини сильно розширені для більшої тепловіддачі. При охолодженні у воді наступає різке рефлекторне скорочення м’язів, що спричиняє за собою припинення дихання.

• Не входити у воду в стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.

• Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях, спеціально необладнаних. Навіть якщо напередодні це місце було безпечним для стрибків, то за ніч могли щось вкинути у воду або плином могло принести корчі.

• Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил. Відчувши втому, не треба губитися і рватися, якнайшвидше доплисти до берега. Треба навчитися “відпочивати” на воді. Для цього обов’язково необхідно вміти плавати на спині. Перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви зможете відпочити.

• Якщо Вас захопило плином, не намагайтеся з ним боротися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега.

• Не губіться, навіть якщо Ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти.

• У водоймах із великою кількістю ряски потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не чіпати рослини, не робити різких рухів. Якщо усе ж руки або ноги заплуталися стеблами, необхідно зупинитися (прийняти положення “поплавка”, “спливання”) і звільнитися від них.

• Дуже обережно плавати на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря, і вони загублять плавучість.

• Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильному хвилюванні води у морі.Плавати треба тільки уздовж берега та обов’язково під постійним наглядом,щоб вчасно могла прийти допомога.

• Не допускати грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги, “топити”, подавати помилкові сигнали про допомогу і таке інше.

• Купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати. Вчитися плавати обов’язково потрібно під керівництвом інструктора або батьків.Навчити плавати свою дитину – обов’язок, такий же, як навчити переходити вулицю. Впевнено триматися на воді можна навчити за 5- 7 днів, і це вже перший крок до безпеки: діти тонуть не тільки в ставках і річках, але й у бочках із водою, і в домашніх ваннах, залишені батьками, дорослими“ буквально на одну хвилинку”.

• Не лишати біля води малят. Вони можуть оступитися і впасти, захлинутися водою або потрапити в яму

• Не запливати за обмежувальні знаки, які обмежують акваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною, там гарантована відсутність

водовирів та інших небезпек. Не треба відпливати далеко від берега або перепливати водойми на суперечку. Довести своє уміння плавати можна, пропливши декілька разів ту саму дистанцію поблизу берега.

 

• Не наближатись до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу Вас!!! Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді. Втім, називають і іншу причину загибелі на воді: спочатку самовпевненість, а потім страх. Причому відомо, що і від того, і від іншого часто рятують знання.

• У плавця починає судомити ногу. Знаючи, що це звичайна ситуація, ви повинні на секунду зануритися з головою у воду і, розпрямивши ногу, сильно рукою потягнути на себе ступню за великий палець. Якщо не знати цього прийому, легко злякатися, і, гублячи сили і збиваючи дихання, намагатися плисти до берега, а там вже – як поталанить.До речі, одночасно з умінням плавати цілком необхідно навчитися і відпочивати у воді.

• Перший засіб – лежачи на спині. Спокійно розправивши руки і ноги, закрити очі, лягти головою на воду і розслабитися, лише злегка допомагаючи собі утриматися в горизонтальному положенні. Набрати в легкі повітря, затримати, повільно видихнути.

• Другий засіб – зіщулившись “поплавцем”. Вдихнути, занурити особу у воду, обійняти коліна руками і притиснути до тіла, стримуючи видих (але не напружуючись), повільно видихати у воду, а потім – знову швидкий вдих над водою і знову “поплавець”. Якщо ви змерзнули, треба робити нерухому(статичну) гімнастику, по черзі напружувати руки і ноги.Отже, після відпочинку, треба знову плисти до берега. І знову відпочивати. Але ні в якому разі не втрачати енергії на страх, порадьте собі в крайньому випадку думкою, що боятися вже пізно – треба тільки діяти. Той хто вміє з рештою пропливти десять метрів, пропливе і сто, якщо буде відпочивати, та й людина все-таки легше води.

• Існує найпростіший прийом орієнтації під водою. Під час навіть неглибокого занурення (наприклад, із маскою) плавець нерідко втрачає правильне відчуття “верх-низ”, причому часто про це навіть не здогадується. Щоб піднятися догори, треба випустити декілька пухирців повітря, ну а вже вони покажуть дорогу. Зрозуміло, усі ці поради потрібні, якщо ви узагалі вмієте плавати. Що робити, якщо на ваших очах тоне людина? Насамперед дати собі секунду на роздуми. Чи немає поруч рятувального засобу? Їм може бути усе, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до нього докинути. Рятувальне коло можна кинути на 20- 25 метрів. Чи є човен? Чи можна покликати когось ще на допомогу? Уміння надати допомогу при нещасних випадках необхідно кожній людині. Володіння прийомами і засобами надання допомоги людині, яка тоне – винятково важлива спеціальна навичка.

Особливо важливо це вміти робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів і т.ін.). У цьому випадку рятувальники повинні вміти добре плавати, володіти прийомами надання першої допомоги постраждалим, діяти швидко і рішуче. Крикнувши потерпілому, ви йдете йому на допомогу. Якщо ви добираєтеся до потопаючого плавом, треба максимально враховувати

плин води, вітер, відстань до берега і т.д. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальника. Якщо ж він не контролює свої дії – поводитися з ним треба жорстко і безцеремонно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити

потопаючого, щоб спасти його і своє життя. Коротко техніка рятування виглядає так. Підпливши до потопаючого, треба підпірнути під нього і, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний – за волосся), транспортувати до берега. У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию – звільняйтеся і негайно пірнайте – інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не кидайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той хто потонув, знаходився у воді близько 6 хвилин. Перед тим, як приступити до надання першої допомоги постраждалому, необхідно його швидко і старанно оглянути. Основну увагу звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниці. Допомога надається в залежності від його стану. Ознаки клінічної смерті: зіниці розширені, пульс відсутній, серце не чутно, дихання немає, зіниці не реагують (якщо зіниці звужені, то людина непритомна і штучного дихання робити не треба, а лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках). Приступати до надання допомоги необхідно якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Доти, поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити заходи щодо її рятування. Як тільки потопаючого витягли з води, відразу приступають до надання першої медичної допомоги. По можливості, необхідно відразу викликати медичну допомогу, а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання людини.

 Витягнувши на берег, огляньте потерпілого: рот і ніс можуть бути забиті тванню або піском, їх треба негайно прочистити (пальцями, повернувши голову людини на бік). Потім покладіть постраждалого животом на своє коліно (голову звісити особою униз) і сильно натиснувши, виплесніть воду зі шлунка і дихальних шляхів. Все це треба робити швидко і також швидко укласти постраждалого на спину, розстебнути йому пояс і верхні гудзики і почати робити штучне дихання.

 Підведіться на коліна зліва, максимально закиньте голову постраждалого (це дуже важливо!) і, змістивши щелепу униз, розкрийте йому рот. Зробіть глибокий вдих, прикладете свої губи до губів постраждалого (рекомендується через хустку або марлю) і із силою видихніть повітря. Ніздря постраждалого при цьому треба затиснути рукою. Видих відбудеться самостійно. Якщо в пост-раждалого не б’ється серце, штучне дихання треба сполучити з непрямим маса-жем серця. Для цього одну долоню покладете поперек нижньої частини груди-ни (але не на ребра!), іншу долоню – поверх перший навхрест. Надавите на грудину зап’ястями так, щоб вона прогнулася на 3-5 сантиметрів, і відпустите. Прогинати потрібно сильно, поштовхом, використовуючи вагу свого тіла. Через кожне вдихання повітря робіть 4-5 ритмічних надавлювань. Добре, якщо допомогу надають двоє. Тоді один робить штучне дихання, другий за ним – масаж серця. Не припиняйте заходів реанімації до прибуття “швидкої допомоги”: завдяки вашим діям організм людини ще може жити. Загибель у воді більше чим у багатьох інших екстремальних ситуаціях залежить від поводження самої людини Зрозуміло, прийоми рятування та реанімації зовсім не просто застосовувати без практики, і треба таким речам вчитися заздалегідь. Але навіть якщо у вас немає ніякої підготовки – дійте!  

Треба використовувати будь-який шанс задля рятування життя людини.

_____________________________________

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ НА ВОДІ! ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ!

ВАРТО ПАМ'ЯТАТИ, ЩО ОСНОВНИМИ УМОВАМИ БЕЗПЕКИ Є:

Купайтеся краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання. Температура води повинна бути не нижче +17 °С, в більш холодній - перебувати небезпечно.

Плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3 - 5 хвилин.

Не входьте, не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці.

Не входьте у воду в стані алкогольного сп'яніння.

Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, вибирайте безпечне для купання місце з поступовим схилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно.

Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях.

Не запливайте далеко. Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах.

Якщо вас захопило течією, не намагайтеся з цим боротися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега.

Не розгублюйтеся, навіть якщо ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і зробивши сильний ривок вбік, спливти.

Дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега.

Не допускайте грубих ігор на воді, які пов'язані з обмеженням руху рук і ніг у воді.

Купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати.

Ні за будь-яких умов не лишайте біля води малят.

Не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас.

 

ПІД ЧАС КУПАННЯ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

- Залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени;

- Стрибати у воду з човнів, катерів, споруд, не призначених для цього;

- Пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;

- Використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання;

- Плавати на плавзасобах у місцях, відведених для купання;

- Забруднювати воду і берег, прати білизну й одяг у місцях, відведених для купання.

Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді.

НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ НА ВОДІ:

• покладіть постраждалого на спину, на тверду поверхню;

• однією рукою відкрийте йому рота, пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або чисту носову хустинку, видаліть з порожнини рота пісок, мул та інше;

• рукою, підкладеною під потилицю, максимально розігніть хребет в шийному відділі, за підборіддя висуньте вперед нижню щелепу, утримуючи її в такому положенні однією рукою, другою стисніть крила носу;

• наберіть повітря у свої легені, щільно охопіть відкритий рот потерпілого та зробіть пробне вдування повітря в його легені, водночас "краєм ока" контролюйте підіймання грудної клітки. Якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або є пошкодження щелепи, язика, губ, проведіть штучну вентиляцію не методом "рот в рот", а "рот в ніс", затискаючи при цьому не ніс, а рот. Кількість вдувань - 16-20 за хвилину;

• для зовнішнього масажу серця розташуйтесь збоку від хворого; основу долоні однієї кисті руки покладіть на передньо-нижню поверхню грудини, основу другої долоні впоперек першої, розігніть руки в ліктьових суглобах. Робіть ритмічні поштовхи всією масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою 80-100 рухів за хвилину;

• у випадку, коли рятувальник один, співвідношення кількості вдувань до натискувань на грудину 1:5, якщо рятувальників двоє - 2:15;

• через кожні 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію необхідно на декілька секунд припиняти для перевірки, чи не з'явився пульс на сонних артеріях. Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри.

Шановні мешканці м. Ніжина !

Знання та суворе дотримання правил охорони життя та поведінки людей на водних об’єктах допоможуть вам і вашим сім’ям зберегти життя та здоров’я в часи відпочинку на воді.


10.02.2022

Загальні Правила поведінки на воді

Завантажити