Олькуш (Республіка Польща) Olkusz (Rzeczpospolita Polska) Olkush (Poland)

        Місто в Польщі, адміністративний центр однойменної гміни, розташоване в Малопольському воєводстві, Олькуському повіті. Олькуш знаходиться на західних рубежах Краківсько - Ченстохівського височини над річкою Баба.

Також він відноситься до історичного регіону Заглемб'є-Домбровське. У минулому Олькуш був королівським містом  Королівства Польського. 

Площа: 25,63 кв. км

Населення:  35 170 осіб

https://www.umig.olkusz.pl/index.php?lang=pl

Олькуш згадується у літописах під різними назвами: Lcuhs (1257), Hilcus (1262), Helcus (1301), Ylcus (1314), Elcus (1409) та Olkusch (1462). Перше поселення з'явилося на місці Олькуша в ранньому Середньовіччі: там же з'явилися перші шахти з видобутку срібла, невеликі поклади якого були поруч. Спочатку поселення знаходилося на захід від нинішнього міста, проте в середині XIII століття місто було фактично перенесене на річку Баба. До 1299 року у місті діяли закони Священної Римської імперії (дані про прийняття міського статуту невідомі).

У 1907 році в місті була заснована Фабрика жерстяних горщиків (нині Emalia SA) австрійським промисловцем Петером Вестеном. Після Першої світової війни у ​​місті почали відкриватися школи, покращився стан інфраструктури. Населення становило 12 тисяч осіб (близько 4 тисячі — польські євреї, також була німецька меншість).

У повоєнні роки місто було відбудовано заново та розширилося. У 1960-ті роки почалося будівництво шахти «Олькуш» та житлових комплексів, призначених для працівників промислових підприємств, насамперед для Катовицького металургійного комбінату у Домброві-Гурничі. Було відбудовано заводи з виробництва посуду та вентиляторів (нові величезні цехи). Завдяки індустріалізації міста населення виросло з 10 тисяч у перші повоєнні роки до майже 40 тисяч на початок XXI століття.

Олькуш відомий як один із найбільших гірничорудних центрів Польщі з XIII століття, який займається видобутком цинку та свинцю. Найбільш відомим рудником на околицях міста, що становить основу економіки Олькуша (у тому числі і в XX столітті) - рудник "Олькуш - Поможані" ( польськ. Olkusz - Pomorzany), розташований недалеко від цинкообробного заводу ZGH Bolesław. Також Олькуш є регіональним економічним та культурним центром.

24 серпня - 3 вересня 2017 року – на базі одного з найстаріших навчальних закладів в Україні, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя спільно з Педагогічним університетом імені Комісії Народної Освіти у Кракові було організовано Міжнародну літню школу «Виклики для сучасної демократії: українське та польське бачення».

На запрошення Асоціації молодіжних ініціатив міста Олькуша у травні 2018 року, до Республіки Польща приїхали студенти та дослідники з Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, це був ще один крок до налагодження співпраці двох міст.

З 2018 року між Олькушем та Ніжином встановилися тісні зв'язки на освітянській ниві. Цього ж року відбулося продовження ІІ Міжнародної літньої школи, присвяченої польському та українському досвіду децентралізації. В подальшому, кожного року проводилися літні школи та конференції, мета яких була у встановлені дружніх відносин та вивченні досвіду децентралізації у Польщі та Україні, відповідно.  Студенти – поляки та науковці приїздили з візитами до Ніжина, де мали курс лекцій та практик від українських науковців, а представники (ред. студенти та освітяни) одного з найстаріших університетів Лівобережної України знайомилися з процесами децентралізації у Республіці Польща.

            31 березня 2022 року – до міста Ніжина надійшла гуманітарна допомога з Польщі. Передусім завдяки мешканцям міста Олькуш і ГО «Simo» на чолі з Ольгою та Матеушем Каміонка військові Ніжина отримали два генератори.

          25 липня 2022 року відбувся офіційний візит делегації з Ніжина до Республіки Польща у складі міського голови Олександра Кодоли, секретаря міської ради Юрія Хоменка, радника міського голови Сергія Охонька. Метою делегатів у місті Олькуш, з одного боку, було підписання Меморандуму і намірів щодо співпраці та Декларації про співпрацю з польським містом, а з іншого – визначення Програми дій на найближче майбутнє, що стало поштовхом Ніжину та Олькушу розпочати різнобічну та взаємовигідну співпрацю.

Drogie Polskie Miasta Partnerskie Niżyna

Przyjmijcie serdeczne gratulacje z okazji Święta Niepodległości Polski! Życzę pokoju, harmonii i wszelkiej pomyślności waszym miastom, mieszkańcom i Rzeczypospolitej Polskiej, która stała się dla Ukrainy prawdziwym braterskim państwem. W najtrudniejszych dla nas czasach Polska wyciągnęła otwartą dłoń, otwierając granice dla Ukraińców, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, wspierała pomocą humanitarną, dzięki czemu Ukraina i sam Niżyn zdołali uniknąć katastrofy humanitarnej. Solidarność Polaków z Ukrainą jest imponująca, a pomoc tak potężna, że ​​nie mamy wątpliwości co do naszego zwycięstwa.
Za Naszą i Waszą wolność!
Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością burmistrz Niżyna Ołeksandr Kodola.



Ніжин розширює міжнародні зв’язки - https://nizhynrada.gov.ua/news/novini/nizhin-rozshiryuye-mizhnarodni-zv-yazki
Ніжинські заклади освіти відвідали іноземні волонтери - https://nizhynrada.gov.ua/news/novini/nizhinski-zakladi-osviti-vidvidali-inozemni-volonteri